11.03.2019
Vše o recyklaci textilu
Autor: Jolana Holáňová
Recyklace plastu, papíru a skla je už v mnoha domácnostech víceméně samozřejmostí, avšak v poslední době také vyvstává otázka recyklace textilu. Momentálně v České republice recykluje textil jen 3 % lidí. Zbytek obnošených textilií končí na skládce.
Co se děje s textilem na skládce?
Skládky obecně škodí životnímu prostředí. S přibývajícím textilem se navíc také zvětšují. Proč tedy není dobré vyhazovat textil na skládky? Oblečení vyrobené z umělých vláken se na skládce vůbec nerozloží. Aty přírodní kousky ekologii značně poškodí. I když se přírodní vlákna rozkládají, do ovzduší vylučují škodlivé skleníkové plyny, metan a amoniak, které vzduch znečišťují a přispívají ke globálnímu oteplování. Neznečišťuje se ale jenom vzduch, ale také spodní vody.
V Praze a v okolí najdete stovky oranžových
textilních kontejnerů, kde můžete použité oblečení, bytový textil a doplňky vyhodit. Oblečení se recykluje, třídí a použitelné kousky putují na charitu, k lidem v nouzi.
Co se děje s použitým textilem?
Více použitý textil, který se nehodí pro charitativní účely i tak poslouží dál. Bavlna se mění na textil k úklidu, vlna a syntetika může být použitá na výplňový textil a podložky, z různých látek může být vyrobeno čalounění, z odpadu výroby oděvů přikrývky, z bytového textilu je možné vyprodukovat papír, bankovky či filtrační papír, ponožky se používají jako náplň do polštářů, trička zas na čistící utěrky a džíny na izolaci.
Udělejte dobrý skutek se společností Potex
Potex, společnost, jenž se věnuje provozu oranžových kontejnerů a
recyklaci textilu a jeho třídění, je ekologicko-charitativní projekt. Textil navrátí do oběhu, čímž předchází znečištění ovzduší, které probíhá při rozkladu textilu a snižuje tlak na využívání takového množství primárních surovin. Navíc, spousta oblečení získává druhý život u lidí, kteří si nové kousky dovolit nemohou.





