Nejnovější

Miluji jazz...

autor: jordana


Nejlépe hodnocená


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

25.10.2023

Jaké sušené ovoce a ořechy pomáhají při zácpě?

Autor: Jolana Holáňová

Jaké sušené ovoce a ořechy pomáhají při zácpě?

Důležitý vliv na zvládnutí nepříjemných potíží má správná dieta. Sáhnout po sušeném ovoci a ořeších pomáhá v boji s nimi. Které produkty je nejlepší vybrat?V tomto článku najdete:


  • Vláknina na zácpu
  • Rozinky, sušené datle jsou dobré na zácpu
  • Sušené meruňky na zácpu
  • Sušené švestky na zácpu
  • Ořechy na zácpu
  • Dieta prevence zácpy

Zácpa je trapný, ale také nepříjemný problém, který postihuje významnou část lidí. U některých je tento problém přechodný, u jiných se rozvíjí v takzvanou chronickou zácpu. Důležitý vliv na zvládnutí nepříjemných potíží má správná dieta. Sáhnout po sušeném ovoci a ořeších pomáhá v boji s nimi. Které produkty je nejlepší vybrat?


Vláknina na zácpu


Ovoce při sušení ztrácí na objemu. Většina živin v nich obsažených se pak koncentruje. Proto obsahují více vlákniny než jejich čerstvé protějšky. Stravovací vláknina funguje jako smetáček, podporuje střevní peristaltiku a urychluje odstranění odpadních látek z těla. Konzumace jak čerstvého, tak sušeného ovoce může podporovat pravidelný střevní pohyb.

Mnoho druhů sušeného ovoce obsahuje velké množství vlákniny, proto jsou dobré na zácpu. Zvláště sušené meruňky, švestky a fíky jsou velmi efektivní v podpoře střevní peristaltiky. 1 šálek čerstvých půlených meruněk obsahuje 3,1 gramu vlákniny, zatímco stejné množství sušených meruněk obsahuje 9,5 gramu vlákniny. Vláknina podporuje trávicí systém v hladším pohybu odpadů v těle a zvyšuje objem stolice, což může zmírnit zácpu.

Kromě toho sušená švestka obsahuje sorbitol. Jedná se o organickou sloučeninu, která se přirozeně vyskytuje v mnoha ovocích a koncentruje se po jejich usušení. Švestky obsahují vysoké množství sorbitolu. Přiměřená konzumace může mít mírný projímavý účinek.


Rozinky, sušené datle dobré na zácpu


Pokud máte potíže se žvýkáním, sušené ovoce může být pro vás těžké jíst. V tomto případě zkuste jíst sušené ovoce, jako jsou rozinky, které byly namočeny a vařeny, což je činí měkčími. Pokud volíte čerstvé ovoce, neslupkujte je, protože většina vlákniny je obsažena v kůži.

Dobrou volbou jsou také sušené datle, které můžete použít při přípravě mnoha pokrmů, například sladkého pečiva.


Jaké sušené ovoce a ořechy pomáhají při zácpě?


Sušené meruňky na zácpu


Meruňky, a zejména sušené meruňky, jsou dalším druhem sušeného ovoce, které může pomoci při zácpě. Sušené meruňky se vyznačují vysokým a koncentrovaným obsahem stravovací vlákniny – rozpustné i nerozpustné. Pouhý půl hrnku těchto sušených plodů poskytuje asi 4,8 gramu vlákniny, což představuje asi 19 % doporučené denní dávky. Tímto způsobem konzumace meruněk podporuje regulaci střevní aktivity, prevenci zácpy a dokonce i střevního nádoru.

Kolik sušených meruněk bychom měli jíst na zácpu? Hodně závisí také na tom, jak vypadá naše strava - zda konzumujeme málo či hodně stravovací vlákniny. Průměrně, aby meruňky měly účinek a pomohly při vyprázdnění, je třeba sníst mezi 2 až 4 šálky sušených meruněk. Ovoce by mělo být konzumováno postupně a v menších porcích, aby se předešlo negativním účinkům na trávicí systém, jako jsou plynatost, nadýmání nebo zažívací potíže.

Sušené meruňky na zácpu během těhotenství. Sušené meruňky jsou také plody, které mohou zmírnit potíže s zácpou, které postihují těhotné ženy.

Sušené meruňky na zácpu u dětí. Sušené meruňky mohou být také podávány malému dítěti s zácpou. Vláknina obsažená v ovoci pomůže při vyprázdnění a samotné ovoce dodá mnoho cenných živin. Pamatujte, že meruňky by měly být konzumovány dítětem až poté, co začalo jíst pevnou stravu. Nejdříve je můžete podávat dítěti od 6 měsíců věku.


Jaké sušené ovoce a ořechy pomáhají při zácpě?


Sušené švestky na zácpu


Sušené švestky jsou již dlouho považovány za "přírodní lék" proti zácpě. Toto přesvědčení má samozřejmě své potvrzení v laboratorních studiích. Testy prověřující vlastnosti sušených švestek prokázaly mimo jiné:

  • že sušené švestky působí účinněji než jitrocel.
  • po zařazení sušených švestek do stravy u osob trpících vážnou zácpou se zvýšila frekvence stolice. Sušené švestky mají projímavý účinek proto, že jsou bohaté na nerozpustnou vlákninu a také sorbitol.

Švestky obsahují hodně vlákniny. V 100 g těchto plodů je téměř 6 gramů této složky. Zvláště cenná je nerozpustná vláknina, která stimuluje střevní peristaltiku a podporuje průchod stolice trávicím traktem.

Vláknina není jedinou složkou, která významně ovlivňuje jejich projímavý účinek. Dalším je sorbitol, který sušené švestky obsahují téměř 15 gramů na 100 gramů. Sorbitol patří mezi cukerné alkoholy nacházející se v ovoci a často je také používán jako přírodní sladidlo.

Jeho výhodou je, že není plně tráven a fermentován bakteriemi ve střevech. Také nasává vodu do trávicího traktu, tím zvyšuje objem stolice a stimuluje vyprazdňování.

V těchto sušených plodech se také nacházejí jiné sloučeniny, které přispívají k jejich projímavému účinku. Švestky jsou přirozeně obohaceny o kyseliny neochlorogenové a chlorogenové – stejnými, které podporují vyprázdnění po vypití ranní kávy.

Není pochyb o tom, že konzumace hrstky sušených švestek může pomoci udržet zdraví trávicího systému a zajistit pravidelnou stolici.


Ořechy na zácpu


Ořechy jsou také účinným produktem s vysokým obsahem vlákniny, což může pomoci při odstranění zácpy.

Mandle, pekanové ořechy a vlašské ořechy obsahují více vlákniny než jiné ořechy. 23 mandlí obsahuje 3,5 g vlákniny, zatímco 14 polovin vlašských ořechů obsahuje 1,9 g vlákniny. Přibližně 19 polovin pekanových ořechů obsahuje 2,7 gramu vlákniny. Kromě toho poskytují tělu mnoho dalších stejně zdravých složek.

Semena jsou další dobrou volbou pro odstranění zácpy, protože jsou plná vlákniny. Malá 1 lžíce sezamových semínek obsahuje 1,1 g vlákniny, zatímco 85 dýňových semen obsahuje 5 g vlákniny. Stačí je posypat na vrch salátu nebo je přidat do jakéhokoli jídla, včetně smaženého, aby jste přidali více vlákniny a zároveň křupavosti.

Pamatujte, že ořechy a semena jsou kaloricky bohaté, takže dávky je třeba správně odměřovat. Vyberte ořechy a semena, které jsou syrové nebo pražené na sucho, nikoli smažené v oleji.


Jaké sušené ovoce a ořechy pomáhají při zácpě?


Dieta předcházející zácpě


Po odstranění zácpy nezanedbávejte konzumaci sušeného ovoce a ořechů. Naopak je dále pravidelně konzumujte, abyste měli dostatečný přísun vlákniny a předešli budoucím problémům se zácpou. Zdravý dospělý by měl denně sníst mezi 20 až 35 gramy vlákniny a vysoký obsah vlákniny v sušeném ovoci, jako jsou meruňky, vás může efektivně nasměrovat k dosažení tohoto cíle. Ujistěte se také, že pijete dostatek vody, což pomůže vašemu tělu lépe využít vlákninu v sušeném ovoci a v jiných potravinách.

Mějte na paměti, že pokud zažíváte nadýmání nebo bolesti břicha spolu se zácpou, nebo nepocítíte úlevu po třech dnech zkoušení domácích metod, obraťte se na lékaře. Také se vyvarujte rychlého zařazení příliš velkého množství vlákniny do stravy, protože to může vést k nežádoucím účinkům, jako je nadýmání.Zdroj foto: Zdravoslav.cz


« Zpět

reklama
reklama
MAX FACTOR
reklama
NICE MAGAZINE
Medical Esthet & Spa