Autor: Jolana Holáňová
Nepříjemná záležitost, kterou trpí čím dál větší část naší populace. Řeč je o alergii. Takzvaná nepříjemná reakce imunitního systému na látky, se kterými se v životě běžně setkáváme. Je způsobena nesprávnou funkcí látek v našem těle, přesněji špatnou reakcí imunoglobulinu E v našem organismu. Dle posledních studií je v České republice až 30 % populace na něco alergických.
S alergickými dispozicemi se většinou už rodíme a v jistém období se u nás alergie objeví. Každý máme rozdílné „tělo“, a tak u některých jedinců propuká alergie v dětství a u jiných se objevuje až v pozdějším věku. Co je přesnou příčinou takzvaného spouštěče, se zatím nepodařilo zjistit.
Zatím podle studií vychází, že se zvyšující se civilizační úrovní naší populace rapidně přibývá právě alergiků. Tento jev je přisuzován hlavně znečištěnému životnímu prostředí, stravovacími návykům, způsobu života, vlivu mobilních telefonů na náš organismus, kouření a již zmiňovaným genetickým vlivům. Dalším velkým vlivem je kouření matky v průběhu těhotenství a následném narození dítěte. Právě u dětských pacientů se spekuluje, že je to způsobeno předčasným zařazováním příkrmů, kde je vysoké riziko na vznik právě potravinové alergie.
Jak se alergie projevuje
Alergické reakce jsou různé a záleží především, na kterou věc daná alergie propukává. Příznaky jsou od svědění v nose, rýmy, opuchávání obličeje, slzení očí, kýchání, kašle až po některé extrémní reakce, které končí i zásahem lékaře.
Nejčastější alergeny
Alergen je látka, která způsobuje propuknutí dané alergické reakce. Právě možnou přecitlivělost vyvolávají nejčastější alergeny jako domácí roztoči, pyly rostlin, zvířecí srst, látky v lécích, potravinách, hmyzích jedech, chemikáliích a konzervačních látkách.
Léčba alergie
Zásadní krok je v co největší možné míře omezit kontakt s daným alergenem, který vyvolává tu nepřiměřenou reakci. Pracuje se s tím formou režimových opatření, které musí alergik a jeho okolí dodržovat.
Samotná léčba alergie spočívá zásadně v podávání antihistaminik, nebo lokálních léků v případě nosních, očních i protizánětlivých léků u astmatu. Vznik alergické reakce má na svědomí účinek histaminu a právě antihistaminika (www.analergin.cz/lecba-alergie/) jsou léky, které působí proti těmto nechtěným vlivům. Při silném vystavení alergenu a jeho následných projevech je vždy potřeba mít k dispozici doporučené úlevové léky.
Při lehkých alergiích stačí s léčbou začít v daný okamžik propuknutí reakce s prvními příznaky. U pylových alergií v případě známého alergenu na náš organismus se můžeme bránit preventivně a tuto léčbu nám může zjednodušit i pylový kalendář a vyhýbání se místům, kde se alergen vyskytuje. Antihistaminika nám pomáhají i v případě rýmy a zánětu spojivek. U těžkých alergií je pak vhodné léčbu začínat dříve, než přicházejí první příznaky a následné reakce. V těchto případech se doporučuje desenzibilizace, která spočívá ve zvyšujících se dávkách alergenu. Tato metoda se provádí jen na specializovaných pracovištích.
.
[ registrace ]
4486 modelek a 1145 modelů, 2014 fotografů, 68 kadeřníků, 302 vizážistů, 110 návrhářů, 436 agentur, 223 fotoreportů, 62158 fotografií v 11114 galeriích