Autor: Jolana Holáňová
Čím vlastně fotí profesionálové? Fotoaparátem, který bezchybně funguje za všech okolností a vykouzlí fotky ostré jako břitva za všech světelných podmínek. Poradíme vám, jak vybrat zrcadlovku, které vaše fotografie posune o úroveň výš, i jak se orientovat v technických parametrech.
Zatímco reportéři dávají přednost rychlým a lehkým středoformátům, reklamní nebo módní fotografové nedají dopustit na Full Frame zrcadlovku, která nabízí nejvyšší možné rozlišení a jejíž cena se pohybuje v řádech desetitisíců korun.
Existují ale i levnější varianty, které posunou vaše focení o úroveň výš, aniž by vás finančně zruinovaly. Na jejich pořízení vám bude stačit i menší půjčka. Pokud hledáte univerzální zrcadlovku pro pokročilé amatéry, bohatě vám postačí středoformát nižší třídy neboli začátečnická zrcadlovka. Obrazovou kvalitu má takřka stejnou jako fotoaparáty střední třídy s množstvím funkcí, které pravděpodobně stejně nevyužijete. Výběr správného přístroje není složitý, stačí se zorientovat v základních parametrech.
Photo by Marco Xu on Unsplash
V dnešní době už rozlišení snímače nehraje roli. I ty nejlevnější zrcadlovky mívají totiž rozlišení miniminálně 16 Mpx, které pro tisk vysoce kvalitních fotek bohatě stačí. Klíčová je však velikost snímače. Obecně platí, že čím větší snímač, tím více dynamiky a jemných detailů na fotce budete mít. U DSLR zrcadlovek pro amatéry se používá označení APS-C. Profesionální přístroje pak nesou označení APS-H nebo Full Frame.
Některé zrcadlovky jsou vybaveny stabilizátorem obrazu, který částečně dokáže zabránit rozostření snímků. Hodí se zejména pro statické záběry i focení při zhoršených světelných podmínkách. Pokud s focením teprve začínáte, tahle vychytávka se vám bude určitě hodit.
Množství režimů hraje velkou roli pro nejednoho začátečníka. Díky jednotlivým scénám, jako jsou portrét, krajina nebo sport, si nemusíte lámat hlavu s nastavením expozice, vyvážením bílé nebo dobou závěrky. Na druhou stranu pokud se chcete ve fotografii někam posunout, kromě těchto automatických režimů by zrcadlovka měla mít i polomanuální režim, který částečně nechává nastavení na vás.
Materiál těla přístroje je mnohými často přehodnocen. Rozdíl mezi kovovým a plastovým bajonetem totiž není v odolnosti, ale pouze ve vzhledu. Odolnost zrcadlovky se odvíjí od její konstrukce. Některé jsou voděodolné, jiné zvládnou i pád. Nicméně zrcadlovky jsou velmi citlivá zařízení, proto si k nim vždy dokupte vhodné pouzdro, které váš fotoaparát ochrání před nárazy, vlkem i náhlými změnami teplot.
[ registrace ]
4489 modelek a 1145 modelů, 2013 fotografů, 68 kadeřníků, 302 vizážistů, 110 návrhářů, 436 agentur, 223 fotoreportů, 62207 fotografií v 11121 galeriích