Autor: Jolana Holáňová
Bývá znakem dospívání, ale pupínky se nevyhýbají ani dospělým. Podle expertů dokonce roste počet těch, kteří mají s aknózní pletí problém po celý život. Na vině je nezdravý životní styl, zatímco u teenagerů hrají hlavní roli hormony. Mnozí lidé mají pocit, že akné ovlivňují pouze hormonální změny. Bohužel tomu tak není, proto se beďary objevují i u dospělých, zásadní vliv mají jídelníček i slunění. Mezi další faktory vedoucí ke vzniku aknózních stavů jsou smog, prach a celkově špinavé ovzduší ve městech. Co dělat, aby byla pleť zase jemná a zářivá?
Víte, že kůže je největším orgánem lidského těla? Málokdo přemýšlí o kůži jako o orgánu, přesto je tomu tak a má řadu velmi důležitých funkcí. Tvoří asi desetinu hmotnosti jedince, přičemž nejvýznamnějším úkolem je ochrana vnitřních orgánů před pronikáním virů, bakterií a různých patogenů. Současně brání tělo vůči tření či škodlivým UV paprskům stejně jako před modrým světlem z obrazovek počítačů. Zamezuje průniku prachu a toxických látek do nitra těla. Navíc je na povrchu pokožky film, který zabraňuje vysušování. Zvlášť tato vrstva ovlivňuje vznik akné, protože z různých důvodů dochází k zanášení pórů a vzniku kožních zánětů a podkožního akné.
Pupínky na čele, boláky na hrudi a pleť postižená takzvanými černými tečkami? U teenagerů jsou důvodem pro vznik akné hormonální změny v souvislosti s dospíváním. Hormonální nerovnováha může potrápit též těhotné nebo pacienty s různými onemocněními. V ostatních případech jsou na vině další faktory, mimo jiné nezdravý životní styl, špatný jídelníček, pití alkoholu, kouření a nedostatek spánku. Pleť zhoršuje nebezpečné nadměrné slunění nebo nedostatečné používání ochranných krémů při pobytu na slunci. U dospívajících se může akné zhoršovat při kombinaci několika činitelů, tím spíše při každodenní konzumaci sladkých a slaných výrobků či přílišného pití kofeinových a energetických nápojů.
Pokožka odráží to, co lidé snědí, jen si to zřídka uvědomují. Strava má totiž vliv na celkové fungování organismu a samozřejmě v kůži se zrcadlí příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Nezdravá strava v podobě tučných, sladkých nebo přesolených výrobků stav pleti zhoršují, protože se tělu nedostává prospěšných živin, k tomu tento druh potravin podporuje vznik zánětů. Velmi negativní dopad mají také éčka, přidané látky, dochucovadla ve výrobcích, dále alkoholické nápoje a kouření. Pro zlepšení stavu pleti se doporučuje založit jídelníček na nízkoglykemických produktech, zelenině, ovoci a výrobcích s vyšším obsahem vlákniny. Odborníci současně radí suplementovat vitamíny C a E, z minerálů pak zinek, naopak vynechat pokrmy z fastfoodů, které obsahují trans-tuky, pálivé koření a chilli.
Zdroj foto: Bioderma-cz.com
[ registrace ]
4485 modelek a 1147 modelů, 2013 fotografů, 68 kadeřníků, 301 vizážistů, 110 návrhářů, 436 agentur, 223 fotoreportů, 62127 fotografií v 11108 galeriích