19.03.2019
4 nejčastější mýty o spinningu
Autor: Jolana Holáňová
Spinning patří mezi oblíbené sportovní aktivity, funguje jako skvělé odreagování od každodenních starostí a problémů. I přesto, že se těší velké popularitě, je s ním spjata celá řada mýtů a polopravd. Které patří k těm nejčastějším?
Na instruktorovi nezáleží
U cvičení na stacionárním kole je důležitá správná technika. Jinak se dostaví jen špatná nálada a vyčerpání. Hodně proto záleží na samotném lektorovi, který zkontroluje nastavení kola, správnou výšku sedla a řídítek. Ještě, než šlápnete do pedálů, by se vás měl instruktor zeptat na vaši kondici, vysvětlit vám jednotlivé pozice a dát pár tipů, díky nimž si první jízdu pořádně užijete.
Cvičení pro „vyvolené“
Spinning je určen pro každého, roli nehraje váš věk a dokonce ani hmotnost. Protože se při něm nezatěžují klouby, jako se tomu děje třeba u běhání, je vhodný i pro lidi s nadváhou. Překážku nepředstavuje ani slabší fyzická kondice. Pustit se do něj může i úplný začátečník, který se sportem nemá velké zkušenosti a obává se, že šlapat do pedálů hodinu v kuse prostě nevydrží. Tempo i intenzitu tréninku si volíte sami podle vašich fyzických schopností, takže nemusíte jet až na samotnou hranici svých sil. Na jedné hodině se tak může potkat netrénovaný jedinec i zkušený profesionál a užijí si ji oba.
Nohy jako kulturista
Při
spinningu se zapojují hlavně svaly dolní poloviny těla, jako je zadek, lýtka a především stehna. Tato partie totiž patří mezi nejproblémovější oblasti těla. Většina z nás se však bojí, že po pravidelné jízdě bude mít mohutná stehna, jaká vídáme u kulturistů. Tento strach je ale zbytečný, protože pohyb zůstává pořád dynamický a aerobní. Museli byste cvičit s velkou zátěží každý den a dlouhou dobu. Posilování stehen však zabírá jen poměrně krátký časový úsek z celého tréninku. Dočkáte se tak „jen“ hezky tvarovaných nohou. Pokud byste přesto měli pocit, že vaše stehna sílí, můžete snížit intenzitu nebo omezit jízdu do kopců.
Ani o kilo míň
Že se spinningem nedá zhubnout? Omyl! Ohlídat si však musíte správnou tepovou frekvenci, která by se měla pohybovat někde okolo 70 % vašeho tepového maxima. Nešlapejte příliš intenzivně, držte si stabilní tempo bez výrazných výkyvů. Pokud se i přesto ručička na vaší váze nehýbe, mohou být na vině nevhodné stravovací návyky. Dáte-li si po příchodu z
fitness centra pizzu, hamburger či podobně vydatné jídlo, pak veškeré vaše úsilí bude zbytečné. Odlehčete proto váš jídelníček a uvidíte, že výsledky se brzy dostaví!