28.02.2019
Dokonale vyčištěné zuby jsou krásně hladké Tipy na správnou péči o zuby
Autor: Jolana Holáňová
Každý z nás chce mít ten nejkrásnější úsměv díky zdravým zubům. Ne každému se to ale daří. Na vině je často i špatná technika. Není to až tak složité, jen byste měli vědět jak na to. Za poslední dekády se v Česku péče o zuby výrazně zlepšila, tvrdí ředitelka firmy BELdental prodávající zboží pro stomatology Zuzana Heiník Bělová. Co doporučuje těm, kteří se o zuby chtějí starat opravdu svědomitě?
-
Jak často by se měly čistit zuby?
Zuby je důležité čistit každé ráno a večer. Není nutné je čistit několikrát denně. Říká se „ráno pro krásu, večer pro zdraví.“ Během dne se na zubech průběžně vytváří souvislá vrstva zubního plaku plného bakterií, a právě tyto bakterie začínají po určité době způsobovat zubní kaz. Proto musíme zubní plak pravidelně, a především důkladně odstraňovat zubním a mezizubním kartáčkem.
- Jak dlouho by mělo čištění zubů trvat?
Ani 2 min, ani 5 min, ani 10 min. Odpověď je velmi jednoduchá. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Jak ale poznáme, zda jsou zuby čisté? Existuje snadná metoda. Než si zuby vyčistíte, přejeďte jazykem po zubech – jsou takové „chlupaté“, obalené plakem. Po vyčištění zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem by měly být dokonale hladké. Tak si můžete jednoduše ověřit, že máte správně a perfektně vyčištěno.
- Jak se liší kartáčky pro děti, ženy a muže?
Kartáčky mívají mnohdy širokou rukojeť, a tak lépe padnou do ruky mužům než ženám, ale nenechte se zmást. Zubní kartáček se správně drží v prstech, a tak robustnost a tvarování rukojeti nehraje žádnou roli. Dětské zubní kartáčky jsou obvykle menší. Mají menší kompaktnější hlavici, vlákna jsou kratší a rukojeť také. Především však dbejme na to, aby byla vlákna jemná a na hlavici velmi hustě osazená. Lze doporučit české zubní kartáčky SPOKAR X, které splňují nejpřísnější kritéria pro efektivní péči o chrup a dásně.
- Jak důležitá je rukojeť kartáčků a jakou roli hraje tvrdost štětin na konci kartáčku?
Rukojeť kartáčku by měla být jednoduše tvarovaná tak, aby se snadno držela v prstech a neprokluzovala. Ideálně bychom měli uchopením kartáčku snadno dosáhnout úhlu 45°, pod kterým přistupujeme k zubům a dásním. Rozhodně by krček kartáčku měl být pevný a neměl by se nijak ohýbat.
Ovšem velikost a tvar rukojeti nejsou zdaleka tak důležité, jako tvrdost a kvalita štětin. Trh nám nabízí spoustu druhů zubních kartáčků, od nejlevnějších po nejdražší. I reklama nás dokáže velmi ovlivnit, většinou ovšem negativně. Správný zubní kartáček by měl mít malou pracovní hlavičku – máme malé zuby a čím menší, tím lépe se nám čistí. Dále by měl mít rovně zastřižená vlákna – nerovnoměrná vlákna se nerovnoměrně dostávají na povrch zubů, a proto neefektivně čistí. Nejdůležitější je, aby byl měkký. Přece nechceme drhnout zuby kartáčem na podlahu! A čím víc vláken má, tím lépe čistí. Představte si, že chcete zamést rozsypanou mouku na podlaze. Čím ji efektivně a rychle zametete? Tou malou, hustou a rovně střiženou metličkou nebo koštětem, kterým venku zametáte sníh?
Takže: kartáček má mít malou pracovní hlavu, musí být rovný, měkký a hustý.
- Platí, že čím dražší kartáček, tím lepší?
Cena kartáčku nerozhoduje. Vybírejte podle kritérií: rovná, měkká a hustá vlákna na malé pracovní hlavičce.