Nejnovější

elish02

autor: fartis.de


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

19.06.2017

Zjistěte, jestli máte nadváhu, s BMI kalkulačkou

Autor: Jolana Holáňová

Zjistěte, jestli máte nadváhu, s BMI kalkulačkou

V současnosti je lidstvo sužováno „civilizační nemocí“, takzvanou obezitou. Nikdy nebylo na světě tolik obézních lidí, jako je v poslední době. Smutné je, že dětí se to týká také. Hlavní příčinou jsou především naše stravovací návyky, které přinesl zrychlený způsob života. Nemáme čas se v klidu najíst, nedáváme si kvalitní jídlo, a navíc jíme skoro vše „za pochodu“, nebo v řetězcích rychlého občerstvení. Podle toho také vypadá naše životospráva, a tak trpíme často nadváhou.


Důležité je, abychom to nebrali na lehkou váhu, protože tímto počínáním ohrožujeme své zdraví. Nadměrný výskyt tuku v organismu je označován jako obezita. Jak jsme na tom my osobně, to nám ozřejmí BMI (Body Mass Index) neboli stupeň tělesné hmotnosti. Tj. hodnota, která se vypočítává dle následujícího vzorce: naše tělesná váha v kilogramech se vydělí naší výškou udanou v metrech na druhou. Takto vypočítaný údaj se porovná v přehledné tabulce, a podle výsledného BMI indexu poznáte, do jaké skupiny patříte.

BMI index v tabulce

Je to velmi jednoduché. Výsledná hodnota vás zařazuje do tabulky tak, že máte hned jasno, kam se svou tělesnou váhou patříte právě vy. Index BMI pod 18,5 značí, že pravděpodobně trpíte podvýživou. Údaj mezi 18,5 až 25 říká, že vaše váha je v normě. Nad 25 jde o první náznak nadváhy, a index vyšší jak 30 je již známkou obezity.

Přesná BMI kalkulačka

Pokud si chcete jednoduše ověřit, jak na tom jste, stačí své údaje zadat do jednoduché a přesné BMI kalkulačky na adrese www.bmirank.com, kde po výpočtu rovnou vidíte, do jaké váhové skupiny patříte.

Index BMI z hlediska cévních a srdečních onemocnění

Body mass index je také poměrně dobrým ukazatelem rizika, co se týče cévních a srdečních onemocnění. Pro jeho přesnější určení, tj. abyste zjistili i to, jak jste na tom s tělesným tukem, je dobré ještě doplnit změření obvodu pasu.

BMI jako údaj není úplně dokonalý a nenahradí kvalitní lékařské vyšetření. Nicméně pro naši první možnou kategorizaci, tj. zjištění, do jaké váhové skupiny jsme se „projedli“, je nejlepším parametrem. Proto se využívá ve všech studiích zaměřených na rizika chorob s naší váhou a s BMI spojených. 

.


« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
TisknuLevne.cz