Nejnovější

Marek

autor: mikysuto


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 18x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

08.12.2019

Zajímavá fakta o čaji – už jste o nich slyšeli?

Autor: Jolana Holáňová

Zajímavá fakta o čaji – už jste o nich slyšeli?

Na čaji si lidstvo pochutnává už více než dva tisíce let a obliba toho zázračného a voňavého nápoje neustále roste. I přesto, že se stal naším každodenním „parťákem“, který si s chutí dopřáváme, kdykoli je to možné, víme o něm mnozí jen velmi málo.


 

Češi a čaj

Češi patří k čím dál větším milovníkům čaje. Nabídka lahodných nápojů se u nás totiž neustále rozšiřuje a spolu s ní roste i zájem po kvalitě a také po informacích. Už se nespokojíme jen s nějakou „práškovou drtí“ ze supermarketu, ale rádi si připlatíme za kvalitní sypaný čaj. A umíme si ho patřičně vychutnat – konvička na čaj se šálkem tvoří dnes už běžné vybavení naší kuchyně. Inspiraci si bereme především od východních národů a od Angličanů, kde má tento nápoj velkou tradici a je neodmyslitelně spjat s tamní kulturou.

Náročná sklizeň

Obvykle se lístky sbírají ručně, což je sice nákladný a náročný způsob, ale zároveň také nejkvalitnější. Sbírají je především ženy, a to do košů či lněných pytlů, které mají připevněné na zádech. Tyto sběračky, jak se jim říká, musí dodržovat přísná pravidla – nesmí například používat voňavky, aby čaj nezískal nežádoucí pachy. Za den jsou schopné nasbírat asi 20 kilogramů, a přestože se jedná o náročnou práci, dostávají za ni odměnu jen v řádech korun.

Dobrý sluha, zlý pán

Možná vám přijde představa předávkování čajem komická, avšak vězte, že i to se může stát. Museli byste však vypít asi 16 šálků silného černého čaje. I v případě menšího množství však buďte obezřetní. Jeden šálek obsahuje až 120 mg kofeinu, pokud si ho za den dopřejete hned několikrát a vpravíte do těla asi 600 mg, pak vás může potrápit žaludeční nevolnost, bolesti hlavy či nepravidelný srdeční rytmus. Platí tedy, že čaj je dobrý sluha, ale zlý pán.

Čaj jako vzácnost

Pokud si na čaji rádi pochutnáváte, pak byste měli vědět, že brzy už tento oblíbený nápoj neseženete na každém rohu. Alespoň tak to předvídají katastrofické scénáře. Změny klimatu totiž negativně ovlivňují i pěstování čajovníků – nejen, že tak bude nižší úroda jejich listů, ale oslabena bude i jejich obranyschopnost vůči hmyzu. Z důvodu nedostatku čaje tak logicky stoupne jeho cena. Možná se tedy tento populární nápoj brzy stane opravdovou vzácností. Tak si ho dopřejte, dokud je čas!


« Zpět

reklama
reklama
VENIRA.cz
reklama
NICE MAGAZINE
Jazyková škola LITE