Nejnovější

Elish03

autor: fartis.de


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

11.03.2019

Vše o recyklaci textilu

Autor: Jolana Holáňová

Vše o recyklaci textilu

Recyklace plastu, papíru a skla je už v mnoha domácnostech víceméně samozřejmostí, avšak v poslední době také vyvstává otázka recyklace textilu. Momentálně v České republice recykluje textil jen 3 % lidí. Zbytek obnošených textilií končí na skládce.


Co se děje s textilem na skládce? 

Skládky obecně škodí životnímu prostředí. S přibývajícím textilem se navíc také zvětšují. Proč tedy není dobré vyhazovat textil na skládky? Oblečení vyrobené z umělých vláken se na skládce vůbec nerozloží. Aty přírodní kousky ekologii značně poškodí. I když se přírodní vlákna rozkládají, do ovzduší vylučují škodlivé skleníkové plyny, metan a amoniak, které vzduch znečišťují a přispívají ke globálnímu oteplování. Neznečišťuje se ale jenom vzduch, ale také spodní vody. 


V Praze a v okolí najdete stovky oranžových textilních kontejnerů, kde můžete použité oblečení, bytový textil a doplňky vyhodit. Oblečení se recykluje, třídí a použitelné kousky putují na charitu, k lidem v nouzi. 

Co se děje s použitým textilem? 

Více použitý textil, který se nehodí pro charitativní účely i tak poslouží dál. Bavlna se mění na textil k úklidu, vlna a syntetika může být použitá na výplňový textil a podložky, z různých látek může být vyrobeno čalounění, z odpadu výroby oděvů přikrývky, z bytového textilu je možné vyprodukovat papír, bankovky či filtrační papír, ponožky se používají jako náplň do polštářů, trička zas na čistící utěrky a džíny na izolaci. 

Udělejte dobrý skutek se společností Potex 

Potex, společnost, jenž se věnuje provozu oranžových kontejnerů a recyklaci textilu a jeho třídění, je ekologicko-charitativní projekt. Textil navrátí do oběhu, čímž předchází znečištění ovzduší, které probíhá při rozkladu textilu a snižuje tlak na využívání takového množství primárních surovin. Navíc, spousta oblečení získává druhý život u lidí, kteří si nové kousky dovolit nemohou.


« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Sázavafest 2019