Nejnovější

elish02

autor: fartis.de


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

13.03.2018

Tipy pro zdraví: Jak se zbavit zápachu z úst

Autor: Ivo Mikolášek (MENHOUSE.cz)

Tipy pro zdraví: Jak se zbavit zápachu z úst

Se zápachem z úst se setkal bohužel asi každý z nás. Je to velmi nepříjemná záležitost, která není považována až tak za zdravotní problém, jako spíše za společenské faux pas. Co vlastně způsobuje nepříjemný zápach z úst? Všeobecným omylem je, že hlavní zdroj zápachu pochází ze žaludku. To se však týká pouhých 10 % případů, převážně nastávajících tehdy, když pozřeme velmi specifickou potravu, která zanechává nelibé aroma, jako je například česnek, cibule nebo paprika… a jsou samozřejmě spousty dalších možností. Ten větší podíl, až 90 % zápachu, vzniká v ústech. Často je to i předzvěst vážnějších zdravotních komplikací právě dutiny ústní. Pojďme se podívat na pár tipů, jak se můžeme nepříjemného zápachu z úst zbavit, nebo mu rovnou předcházet.


Nejčastější příčiny zápachu z úst

Nejčastější příčinou zápachu z úst jsou bakterie, žijící v dutině ústní. Ty se živí převážně jednoduchými sacharidy z naší stravy. Následně je přeměňují na organické kyseliny, jež jsou pro naše ústa nebezpečné. V rámci tohoto procesu vznikají i další toxiny a odpadní látky, které už právě cítíme jako onen zápach z úst. Velmi podobný efekt má také nadměrné sucho v ústech, či konzumace léků, kávy a alkoholu. I díky těmto látkám se v ústech tvoří dokonalé prostředí pro nežádoucí bakterie, jimž se v něm velice daří. Nesmíme zapomenout ani na příčiny související s kouřením nebo s nedostatečným pitným režimem v průběhu celého dne.

Krátkodobé vyřešení problému nestačí

Nejsnažší způsob, který se používá, tedy překrytí zápachu pomocí žvýkačky nebo ústního spreje, nestačí. Je to jen krátkodobé řešení, jež účinkuje po omezenou dobu, a pak se zápach z úst opět obnoví. Používání těchto pomocníků je dobré, jde-li o zmírnění zápachu po jídle, kávě či požití jiných aromatických potravin. Musíme mít na paměti, že překrytí zápachu nezabrání tomu, aby se v ústech zastavila tvorba bakterií.

Jak na zápach z úst

Abyste skutečně odstranili hlavní problém, totiž zdroj oněch bakterií žijících v dutině ústní, převážně na dásních, zubech, ale i na jazyku, je zapotřebí pravidelná ústní hygiena. Tento způsob se považuje za nejdůležitější základ péče o dutinu ústní a za ten nejlepší postup, jak na zápach z úst. Každodenní komplexní péči můžete množství zapáchajících bakterií v ústech omezit na minimum. Zcela samozřejmě součástí této péče je čištění chrupu zubním kartáčkem. Pouhé čištění zubů však nestačí. Musíte zvolit šetrný, a přitom efektivní přístup, a pečovat nejen o chrup, ale provádět i čištění jazyka a mezizubních prostor, a také celkové výplachy úst. Zapomínat byste neměli ani na preventivní prohlídky u svého zubního lékaře a na péči dentálních hygienistek. V rámci jejich péče budete mít včas ošetřena i případná onemocnění v ústech, která mohou zápach přinášet také.

Správnou péčí a životosprávou za příjemný dech

Správná a pravidelná péče o dutinu ústní je naším základním úkolem, chceme-li něco udělat pro odstranění nepříjemných zápachů z úst. Pro příjemný dech je důležitá navíc i správná životospráva: dodržování pitného režimu (pití převážně čisté vody), omezení kouření i konzumace sladkých nápojů. Velmi důležitý je i kvalitní zubní kartáček. Ideálně elektrický s výměnnými hlavicemi, jedna je například také pro čištění jazyka.

Ty nejlepší zubní kartáčky pro komplexní péči o svůj chrup naleznete na www.philips.cz.

Pokud budete tímto způsobem šetrní k zdraví vašich úst, brzy se vám vaše tělo odmění nejen příjemným dechem, ale i zdravými zuby a dásněmi.


« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival