Nejnovější

elish02

autor: fartis.de


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

25.04.2018

Technologie napříč světem

Autor: Ivo Mikolášek (MENHOUSE.cz)

Technologie napříč světem

Co do zpráv, velmi často slýcháváme o novinkách v robotice z mnoha koutů světa, ve většině případů však čteme o zprávách ze zemí jako jsou Velká Británie, USA, nebo Japonsko. Podívejme se však na vývoj technologií také v dalších, možné méně očekávaných, zemích světa. A to včetně České republiky. Robotika a umělá inteligence mnohokrát spojuje, tak jako to věda dělává již po desítky let, odborníky a myslitele z celého světa.


K těmto inovacím patří také technologie robot.

ČESKÁ REPUBLIKA
Česká republika v samém centru Evropy bývala industriální a vědeckou velmocí v dobách své prvotní svobody, za Československa. Věda však nepřestala, ani napříč 2. světovou válkou a komunismem, být velkou součástí této země. Již od roku 2014 je, možná i pro nízkou nezaměstnanost, Česká republika označována jako evropské centrum robotiky. Z výčtu evropských zemí je to právě tato, která bude patřit mezi průkopníky spolupráce lidí a robotů. Jen do roku 2015 byl poměr robotů na pracovištích vyšší o 40 %, a toto číslo stále roste. Malé Česko má tak vůbec nejvyšší poměr začlenění robotů na pracoviště. Jsou to také české univerzity, které se neustále podílí na vývoji nových robotických technologií.

ARGENTINA
Jihoamerická Argentina má své vědní zastoupení v nových robotických vynálezech zejména díky muži jménem Gino Tubaro. Ten v roce 2017 vynalezl vlastní prototyp 3D tiskárny. Tu využil pro, dá se říci, lékařské účely. Od roku 2017 v Argentinském Buenos Aires Tubaro vytváří pomocí 3D tisku protetické končetiny, zejména prsty a ruce. Jeho cílovou skupinou jsou však zejména děti, pro jejichž rodiny by v jiném případě tato pomoc byla finančně nedostupná.

NOVÝ ZÉLAND
Jednou z dalších zemí, které velmi silně zasahují do vývoje technologií je také Nový Zéland. Příkladem je například společnost Stretchsense. Tato novozélandská společnost vynalézá senzory, které umisťuje přímo do oblečení, přesně mapují, jakým způsobem se tělo hýbe, ale také jaké síly a jakým způsobem na něj působí. Technologie v senzorech této firmy obsahují na 96 individuálních elementů. Nový Zéland takto zasahuje do oblasti zdraví, fitness, ale také virtuální reality.

HOLANDSKO
Již několik let je Holandsko nejen evropským, ale hlavně světovým průkopníkem v modernizaci, ale také boji proti globálnímu oteplování. Je to právě tato země, která volí moderní a šetrné postupy, a to také v nových technologiích, které využívá například pro potřeby agrikultury. Holandsko je  v současné době druhým největším vývozcem potravin, a to je na velikost země velkým úspěchem. Jak to souvisí s technologií? Více jak 50 % Holandska je využito pro potřeby farmaření. Oproti jiným zemím však Holandsko využívá tzv. umělého světla. Zdroj energie, které je nejen naprosto šetrné vůči planetě, ale hlavně zásobí farmy v okolí oblasti Westland energií, a to za jakéhokoliv počasí.

SRI LANKA
Sri Lanka je již po mnoho let známá využíváním technologií a obnovitelných energií nejen pro hotely a střediska, ale také pro mnohé firmy i domovy ve svých městech. Nyní tato ostrovní země zasahuje do vývoje technologií znovu, a to díky společnosti KodeX. Tato společnost se skládá ze studentů, kteří se potkali na Jávské univerzitě a jejich nejnovější projekt zasahuje do oblasti internetu Věcí. Tímto projektem je software, který umožní přímou komunikaci sanitky, převážející nemocné, a nemocnice, do které se sanitka chystá. Pacient tak a medici v ambulanci tak mohou provést úkony, díky kterým budou zachráněny životy. A to není jen komunikací s lékaři, ale také zpracováním a zjištěním stavu pacienta v sanitce, na kterého již bude nemocnice dobře připravena.

ŠVÉDSKO
V loňském roce byl proveden index, který sledoval nejpřipravenější země na digitální a robotické inovace. Zatímco Česká republika je nejpřipravenější z pohledu průmyslu, Švédsko je nejpřipravenější všeobecně. Za posledních deset let vznikají v této severské zemi desítky projektů, které implementují inovace, robotiku, i umělou inteligenci do všech sfér švédské infrastruktury, a poté zejména do vzdělávání. Švédsko investuje desítky milionů korun, které se již dnes velmi dobře zúročí, a je tak vůbec nejpřipravenější zemí světa.


« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
TisknuLevne.cz