Nejnovější

free time ...

autor: ronnie_k


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 18x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

13.02.2020

Starejte se o svou pleť správně a budete vypadat skvěle

Autor: Jolana Holáňová

Starejte se o svou pleť správně a budete vypadat skvěle

Nemáte čas na intenzivní péči o pleť? Nevadí, i za krátkou chvíli můžete své pleti dopřát vše, co potřebuje. Správná péče o pleť a volba zdravého životního stylu mohou pomoci oddálit přirozené stárnutí a zabránit různým kožním problémům.


Začněte s těmito pěti základními kroky:

Chraňte se před sluncem

Jedním z nejdůležitějších způsobů péče o vaši pokožku je ochrana před sluncem. Celoživotní vystavení slunci může způsobit vrásky, věkové skvrny a další kožní problémy - a také zvýšit riziko rakoviny kůže.

Jak se před sluncem nejlépe ochránit?

 • Používejte opalovací krém s ochranným faktorem nejméně 15. Naneste jej velkou vrstvou a znovu aplikujte každé dvě hodiny - i častěji, pokud jdete plavat nebo se potíte.
 • Hledejte stín. Vyhněte se slunci mezi 10:00 a 16:00, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.
 • Zvažte také přísady do prádla, které poskytují oblečení další vrstvu ochrany proti ultrafialovému záření pro určitý počet praní, nebo speciální oděv chránící proti slunci, který je unikátně navržen pro blokování ultrafialových paprsků.

Nekuřte

Kouření způsobuje, že vaše pokožka vypadá starší, a zároveň přispívá k vráskám. Dále zužuje malé krevní cévy v nejvzdálenějších vrstvách kůže, což snižuje průtok krve a způsobuje zblednutí kůže.

Kouření také snižuje kolagen a elastin v pokožce - vlákna, která dodávají vaší pokožce sílu a pružnost. Kromě toho opakující se výrazy obličeje, které uděláte při kouření, jako například očištění rtů při vdechování a mžourání očí, mohou přispět k vráskám.

Dále kouření zvyšuje riziko buněčné rakoviny kůže. Pokud kouříte, nejlepší způsob, jak chránit vaši pokožku, je pokusit se přestat. Určitě se poraďte se svým lékařem, jak přestat kouřit. Nejenom pleť bude zdravější.


Pečlivě svou pleť čistěte

Každodenní čištění a holení může vaši kůži poškodit. Jak se tedy jemně starat o svou pleť?

 • Omezte dobu koupele. Horká voda a dlouhé sprchy, nebo koupele, odstraňují oleje z pokožky. Omezte tuto dobu a používejte raději teplou vodu než tu horkou.
 • Vyvarujte se chemických mýdel. Silná mýdla a čisticí prostředky mohou také zbavit pokožku oleje. Místo toho zvolte mírné čisticí prostředky.
 • Holte se opatrně. Pro ochranu pokožky naneste nejprve krém, či gel na holení. Pro nejjemnější oholení použijte čistou a ostrou žiletku, chloupky holte ve směru růstu, nikdy proti nim.
 • Po koupání jemně poklepejte nebo osušte pokožku suchým ručníkem, aby na vašem těle zůstala určitá vlhkost.
 • Hydratuje suchou pokožku. Pokud je vaše pokožka suchá, použijte zvlhčovač, který vyhovuje vašemu typu pleti. Pro každodenní použití zvažte takový, který obsahuje ochranný faktor.


Jezte zdravou stravu

Zdravá strava vám pomůže vypadat a cítit se lépe. Jezte hodně ovoce, zeleniny, a bílkovin. Souvislost mezi stravou a akné není jasná - ale některé výzkumy naznačují, že strava bohatá na rybí olej nebo doplňky z rybího oleje může podpořit mladší pleť. A samozřejmě pití velkého množství vody pomáhá udržovat pokožku hydratovanou.

Nestresujte se

Nekontrolovaný stres může vaši pokožku učinit citlivější a vyvolat akné a další kožní problémy. Chcete-li povzbudit zdravou pokožku, a také zdravý stav mysli, podnikněte kroky ke zvládání stresu.

 • Dopřejte si dostatek spánku,
 • stanovte přiměřené limity,
 • zmenšete seznam úkolů,
 • udělejte si čas na to, co vás baví.


Vyzkoušejte doplňky stravy s vitamíny

Samozřejmě, můžete se snažit sebevíce, ale nikdy do sebe nedostanete všechny vitamíny, které pro správné fungování kůže potřebujete. Zde přicházejí na řadu doplňky stravy s vitamíny, které vám pomou, abyste nejenom vypadala, ale hlavně se cítila lépe.

Jaké doplňky stravy byste měla zařadit do svého jídelníčku?

 • Beta karoten,
 • vápník,
 • hořčík,
 • biotin,
 • magnesium,
 • pupalka,
 • selen,
 • zinek a další.

Vylučte ze své stravy cukr

Pokožka samozřejmě také odráží to, jak se cítíme nebo co jíme. Pokud je vaším energetickým zdrojem primárně cukr a rafinované uhlohydráty, můžete na své pokožce pozorovat jejich neblahé účinky. Příliš mnoho exfoliačních kyselin může ztenčit ochrannou bariéru vaší pokožky, stejně jako příliš mnoho cukru může způsobit nárůst inzulínu a záněty. A za to zdravá pleť přeci stojí!

Pokud si všimnete, že se vaše pokožka stává zranitelnější vůči poškození sluncem, že ztrácí elasticitu, tvoří se vám akné a vrásky, zkuste se zamyslet nad tím, co řídí vaši stravu a jak můžete převzít zpět kontrolu?

Nemačkejte si pupínky

I když je tak lákavé mačkat si „beďary“, tak se toho snažte vyvarovat. Můžete si totiž způsobit mnohem trvalejší poškození kůže.

Nejčastěji se totiž vyskytuje typ akné, které je způsobeno třením z doteku obličeje a tlačením oleje a bakterií zpět do pórů. Mačkání pupínků také může vést k jizvě nebo hnědé skvrně, v horším případě i k zánětlivé hyperpigmentaci.


Pijte hodně vody

Pitná voda sama o sobě přímo nehydratuje pokožku, ale pomáhá všem orgánovým systémům lépe fungovat. Napomáhá játrům při odstraňování toxinů z těla, snižuje otoky, zlepšuje funkci ledvin (což eliminuje tvorbu tmavých kruhů pod očima), a dokonce může zmírnit onemocnění kůže, jako je psoriáza a ekzém.

Doporučený denní příjem čisté vody je minimálně 2 litry. A nejenom na stav vaší pleti má voda příznivý vliv. Pokud si ráno dáte na lačno skleničku vlažné vody s citronem, nastartujete si tak metabolismus a tělo nebude mít takový problém s hubnutím.

A jak se staráte o vaši pleť vy? Dodáváte jí vše, co potřebujete, a dodržujete výše zmíněné rady?


« Zpět

reklama
reklama
ADK
reklama
NICE MAGAZINE
Centrumtance.cz