Nejnovější

Michal Drápela - Portrét

autor: mrs.lucy


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

05.06.2011

Rozhovor s mladou a talentovanou návrhářkou Ivou Burkertovou

Autor: Monika Kraftová (šéfredaktorka)

Rozhovor s mladou a talentovanou návrhářkou Ivou Burkertovou

V minulém týdnu jsme zveřejnili článek o přehlídce ODIVI for FRESHLABELS a já vám slíbila rozhovor s mladou a talentovanou návrhářkou Ivou Burkertovou, která navrhuje pod značkou ODIVI a svými modely oživuje ulice nejen Prahy.


V módním světě se říká: "fashion is your passion". Je tomu tak i u Tebe?
Tak určitě, protože bez toho by to jinak nešlo. Člověk tím musí žít, musí ho to bavit. V momentě, kdy to přestane být jeho vášní, tak to podle mě nemůže fungovat.

Co bylo úplně prvním impulzem k tomu se začít věnovat navrhování a dokonce si
vytvořit vlastní label?

Už odmalička jsem byla tvořivé dítě. Vždy jsem kreslila, lepila a vyráběla všechno možné. Nestudovala jsem střední oděvní školu, ale gymnázium v Hradci Králové, odkud pocházím. Postupně jsem zjišťovala, že na trhu není úplně to, co by mě bavilo, a proto jsem zkusila šít.

Jak jsi dospěla k nápadu na jméno ODIVI?
Dlouho jsem přemýšlela nad názvem vlastní značky. Nakonec vše vzniklo při rozhovoru s jedním kamarádem. Ptal se mě, co by to vlastně mělo být a já že nevím, že by každý měl z názvu poznat, že věci jsou ode mě, a on na to: „Takže ODIVI!“

Jaké byly Tvé začátky?
Začínala jsem v Hradci Králové, kde za podpory mé úžasné profesorky výtvarky vznikaly první kolekce a krásné přehlídky na schodech Gočárovy budovy našeho gymplu! Potom další nespočet akcí a nakonec Praha. Vznik odd-room designers, odd-room (e-shop) a v neposlední řadě ODIVI. Také spolupráce s mnoha úžasnými a zajímavými lidmi a projekty, na kterých jsem měla možnost se vyřádit!

Kde hledáš pro své návrhy inspiraci?
Nejvíc mě inspirují materiály. Když se na nějaký podívám, ihned mi naskakují nové nápady, jak jej využít. V neposlední řadě také lidé, které oblékám! Nejlepší spolupráce je pak s umělci, tanečníky, kteří do naší spolupráce vnáší i svoji kreativitu a společně pak vytváříme něco, co by ani jednoho z nás samotného nenapadlo. Také strašně ráda cestuji, takže přináším i inspiraci ze zahraničí.

Máš v nějakém návrháři svůj vzor?
Nemyslím si. Ráda sleduji, co se děje ve světě, zejména u mladých značek a návrhářů jako jsem já. Většinou u nás tedy neznámých značek a jmen. Pátrám po čerstvých tvůrcích a s těmi se nějakým způsobem konfrontuji. Kdybych opravdu měla jmenovat jednoho návrháře, byl by to J.C de Castelbajac - on to prostě nebere vážně a to je podle mě jedna z nejdůležitějších věcí, jak se z módy nezbláznit :)

Nyní studuješ školu ve Zlíně, co plánuješ potom?
Ve Zlíně studuji dálkově. Škola je pro mě teď takovým povyražením mezi prací. Po studiu ve Zlíně se zřejmě nic nezmění - prostě dál navážu na to, co dělám teď. Stále budu pracovat na ODIVI a nyní nově i na ODIVI for FRESHLABELS, což je kolaborace s e-shopem freshlabels.cz, ve které budeme nejspíše pokračovat i do budoucna.

Kde se vidíš od teď za 10 let?
10 let je dlouhá doba, tam v tuto chvíli nevidím nic. Za 5 let bych ráda měla zařízeno vše tak, abych mohla v klidu tvořit a za ODIVI by se mnou stálo i pár spolehlivých a šikovných lidí, na které bych se mohla ve všem spolehnout. Ráda bych prodávala své kousky na zajímavých místech v cizině. Také bych v tu dobu měla užprocestováno půl zeměkoule a uměla plynně francouzsky.

Máš nějaký cil, kterého chceš dosáhnout a motivuje Tě?
V tuhle chvíli zrovna řešíme menší turné s pop-up shopem v kolaboraci s různými umělci z různých zemí Evropy. To mě dost motivuje a bude ještě víc v momentě, kdy se tento nápad podaří zrealizovat a já budu moci s těmito lidmi rozvíjet spolupráci i nadále. Pak také již několik let vysněný sloupek o ODIVI v mém nejoblíbenějším pařížském časopise WAD.

Jaký je Tvůj názor na módu v České republice?
Je to určitě čím dál tím lepší. Nejvíce záleží na prostředí, ve kterém se pohybuješ. Zda-li v něm jsou nějaké předsudky vůči módě a lidem, kteří jsou jiní a nebojí se to dát najevo. Je mnohem snazší se obléct podle sebe, když se pohybuješ zejména tady v Praze ve společnosti tanečníků a umělců obecně. Naopak když pak přijedu do Hradce a myslím si, že jsem oblečená naprosto v pohodě, tak lidé tam na to reagují úplně jinak.

Co ještě jiného Tě naplňuje a přináší vnitřní uspokojení?
Asi nejvíce ze všeho mě naplňuje cestování a poznávání nových lidí, které mě mohou nějak obohatit a v mém rozvoji někam posunout. Zimu velmi ráda trávím na snowboardu na horách a na letošní léto se plánuji naučit kiting. A samozřejmě jídlo, to mě hodně naplňuje.

Minulý týden byla tvá přehlídka, byla jsi z ní nervózní? A jaký z toho všeho máš pocit?
Jelikož to přímo nebyla má přehlídka, ale kolaborace s Frashlabels, tak jsem nebyla tolik nervózní, protože hodně práce na tom udělali kluci. Když jsme kdykoli předtím chystaly přehlídku, tak to bylo hrozně moc práce na dvě holky. Tentokrát to bylo díky klukům, kteří mají s podobnými akcemi poměrně hodně zkušeností, procházka růžovou zahradou a já se konečně mohla věnovat jen modelkám a stylingu svých navržených modelů. Úplně poprvé v životě se mi stalo, že jsem se mohla promenádovat s drinkem v ruce a všechno fungovalo a běželo, tak jak mělo.

Proč jsi se rozhodla spolupracovat s Freshlabels.
S kluky od Freshlabels se známe už poměrně dlouho a spojuje nás v důležitých věcech stejný úhel pohledu na módu. Ještě před přehlídkou měli kluci něco z mých návrhů u sebe na e-shopu a myslím, že to fungovalo. Pak přišli s návrhem vytvořit ODIVI for Freshlabels a já řekla ano.

Jaký je Tvůj největší módní zážitek?
Vintage obchůdek na pařížském blešáku, kde schraňují snad všechny haute couture kousky a vintage klenoty za posledních 100 let. Ještě ke všemu v prostorách křivolakých uzoučkých uliček na porte de Clignancourt. Nevšední zážitek.

Chystáš teď nějaké nové návrhy?
Ano, zrovna minulý týden jsme fotili a natáčeli novou kolekci ODIVI. Nálada byla skvělá, což je snad cítit z fotek – prostě takový normální holčičí piknik s horou chlebíčků a buchtiček. Pohodové léto s úžasnými lidmi. Kolekci nafotila Eva Došková a video udělal Michal Boodya Budinský.

Jaká kniha Ti ovlivnila život?
Určitě je to Pipi dlouhá punčocha. Je hravá, energická a šílená. Je to moje dětství a to, co z něj přetrvalo.

Čím se ve svém životě řídíš?
Ničím se neřídím, život mě řídí sám, jak to tak poslední dobou vypadá.


Na novou kolekci se můžete naladit shlédnutím video teaseru a během 14 dnů ji zakoupit na stránkách www.odd-room.cz

« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival