Nejnovější


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 18x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

11.07.2019

Poppers kapky a 5 zajímavých informací, které o nich mnoho lidí neví

Autor: Jolana Holáňová

Poppers kapky a 5 zajímavých informací, které o nich mnoho lidí neví

Poppers kapky, často nazývané pouze „poppers“ či zkráceně „poprs“, odkazují na skupinu chemických látek (tzv. alkyl nitritů), které jsou inhalovány pro navození extatických stavů. K tomuto účelu se však v minulosti vůbec nepoužívaly. K čemu tedy byly tyto látky původně využívány? Proč se staly afrodiziaky? A jak vznikl jejich název? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v následujícím článku.


Co o Poppers možná nevíte

1) Používali je lékaři

Amyl nitrit, nejznámější zástupce alkyl nitritů, byl poprvé syntetizován v roce 1844. Zhruba o dvacet let později bylo zjištěno, že u pacientů trpících onemocněním angina pectoris docházelo po inhalaci této látky k potlačení bolestí na hrudi. Již tenkrát si lékaři odvodili, že se tak dělo proto, že látka navodila proces tzv. vazodilatace, která probíhá v následujících krocích: 

 • uvolnění buněk hladkého svalstva (tvoří stěny cév)
 • rozšíření cév
 • zvýšení průtoku krve
 • zvýšení srdečního tepu a pokles krevního tlaku   

2) Na počátku jejich afrodiziakálního využívání byli homosexuálové

V roce 1964 byl amyl nitrit poprvé využit z jiných než léčebných důvodů – jako tzv. rekreační droga. Účelem bylo navození omamných pocitů. O několik let později se jeho užívání rozšířilo především v „gay komunitách“, a to právě díky jeho vazodilatačním vlastnostem. Hladkou svalovinou, u které vyvolává tato látka uvolnění, je totiž mimo cévních stěn tvořen i vnější anální svěrač. 

Koncem 70. let 20. století došlo k postupnému šíření poppers i mezi avantgardní heterosexuální společností a spektrum uživatelů se dále rozrůstalo. Jelikož tyto látky nebyly zákonem schváleny k používání ve smyslu afrodiziak, často se prodávaly pod označením „čistič na kůži“ či „osvěžovač vzduchu“. 

3) Jmenují se podle zvuku

Označení inhalovaného amyl nitritu slovem poppers (česky patentky či druky) se používá zhruba 40 let a k jeho odvození vedlo následující: 

 • amyl nitrit byl prodáván v malých skleněných ampulích
 • jejich konec byl ztenčený a bylo možné ho odlomit prsty jedné ruky
 • zvuk při odlamování připomínal zvuk zacvaknutí patentky

Později se tento název začal obecně používat i pro jiné látky s podobnými účinky (například butyl či isopropyl nitrity). 

4) Působí jiným způsobem než běžná afrodiziaka

Přírodní afrodiziaka, mezi která patří například maca peruánská, která podporuje nejen libido, ale i plodnost, způsobují vylepšení sexuálního prožitku přirozenou cestou, jelikož: 

 • zvyšují vylučování hormonů zodpovědných za sexuální touhu

Látky obsažené v „patentkách“ navozují podobný stav uměle, jelikož: 

 • působí přímo na cévní systém
 • přímo ovlivňují srdeční aktivitu

Díky tomu se euforický efekt dostavuje mnohem rychleji a bývá intenzivnější. Je však krátkodobý (jen několik minut) a mohou se dostavit i nepříjemné vedlejší účinky. 

5) Jejich kombinace s jinými látkami může být nebezpečná

Jelikož se jedná o čistě chemické sloučeniny silně ovlivňující fyziologické procesy v lidském těle, neměly by být používány dohromady s žádnými látkami, které spadají do kategorie tzv. zneužívaných drog. Především by se uživatelé měli vyvarovat kombinaci poppers: 

 • se stimulanty (pervitin)
 • s léky na poruchy erekce (Viagra)
 • s opiáty (alkohol) 

Co vás v tomto článku v souvislosti s poppers nejvíce překvapilo? A o čem jste již dávno věděli? Budeme rádi, pokud se s námi o tyto informace podělíte v komentářích pod článkem.


« Zpět

reklama
reklama
VENIRA.cz
reklama
NICE MAGAZINE
Jazyková škola LITE