Nejnovější


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 19x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

15.08.2022

Oblíbená japonská keramika a proč se vyplatí ji mít doma

Autor: Ivo Mikolášek (MENHOUSE.cz)

Oblíbená japonská keramika a proč se vyplatí ji mít doma

Japonské jídlo a nádobí je známé snad po celém světě. Nenechají nikoho lhostejným. Jsou oblíbené zvláště pro svou kvalitu, ale také rafinovanost. Japonští řemeslníci vkládají veškeré své know-how do kusu zeminy, aby jejich keramika dostala jemnost a drsnost zároveň. Japonské keramické nádobí, které je opravdu rozličné ve svých barvách i formách, se skládá ze střídmých a čistých linií. Jídlo by se měla vychutnávat nejen ústy, ale také očima. Stolní servis je hlavním aktérem dobře prostřeného stolu a ukázkou vytříbeného vkusu.Japonská keramika je jedním z nejstarších japonských umění. Keramika se zrodila již v prehistorické éře k čistě užitkovému účelu, ale již mají velmi krásný estetický aspekt. Dnes je japonská keramika vyráběna v mnoha lokálních dílnách stále ručně japonskými mistry, ale v průběhu let se stala propracovanější. Nabízí širokou škálu surové nebo glazované terakoty, keramiky, pískovce, ale i porcelánu.

 

Keramika je velmi odolný materiál. A to jak mechanicky, tak i chemicky. Přestože působí křehce a je váhově lehká. Avšak díky vypalování při extrémně vysoké teplotě, jsou hotové výrobky z keramiky neporézní, pevné a tudíž odolné. Neporézní povrch nenasakuje látky z potravin. Jsou odolné vůči solím, zásaditým látkám i kyselinám. Díky této vlastnosti je japonské nádobí do mikrovlnné trouby vhodnější než většina umělého nádobí k ohřevu tímto způsobem určenému. Kvalitní talíře z keramiky jsou schopny rozložit teplo po své celé ploše, jídlo se tak ohřeje rychleji a déle vydrží teplé, abyste si jej mohli dokonale vychutnat.


Keramické nádobí se díky smaltování jen tak nepoškrábe, ani nepodléhá korozi jako u nádobí z jiných materiálů. Nabízí tedy opravdu velmi dlouhou životnost. Japonská keramika se dědí z generace na generaci. Nádobí, které si dnes koupíte vydrží ještě pro vaše potomky i jejich potomky. Samozřejmě za předpokladu, že se k němu budete hezky chovat.Oblíbená japonská keramika a proč se vyplatí ji mít doma

 


Další výhodou je, že keramické nádobí nelepí. Má velmi hladkou sklu podobnou strukturu, díky níž se snadno omývá. Postačí vám teplá voda, houbička a případně prostředek na mytí nádobí. S klidným svědomím jej však můžete mýt i v myčce na nádobí. Vyšší teploty vody jej v žádném případě nerozhodí.


Zdravotní nezávadnost je dalším plusem pro japonskou keramiku. Keramický materiál je považován za nejzdravější. Nejen díky netoxické hlíně, ale ani barevná glazura, která se později na nádobí nanáší, neobsahuje kovy ani škodlivé barvy.


Keramické nádobí Made in Japan přináší nejrůznější hand-made nádobí jako jsou nejrůznější talíře, misky na Udon, misky na Ramen, mističky na sójovou omáčku pro talíře na sushi, kalíšky na saké nebo třeba i nejeden čajový set či čajový servis nejen do Michelin restaurace, ale i k vám domů. I vy můžete podávat sushi nebo svá oblíbená jídla na japonských keramických talířích, která vašemu stolu dodají nepopiratelnou eleganci. V rozmanitosti barev se zde meze nekladou, proto při výběru dekoru berte v potaz také vaši osobnost a příležitost, ke které nádobí pořizujete.


Pokud máte pocit, že jste nádobí Made in Japan ještě neviděli, ale viděli jste televizní soutěž Masterchef, pak vězte, že v této oblíbené kulinářské show se japonské nádobí ukazovalo ve své plné kráse. Jednoduché, ale nádherné vzory zde sekundovaly okázalému jídlu soutěžících. Nejoblíbenější design opravdu kvalitního nádobí se jmenuje wabi-sami a ukazuje rafinovanou omšelost. Jednoduché, ale výstižné. Japonské nádobí samozřejmě tedy není jen na sushi, můžete jej využít na jakoukoli kuchyni dle vaší fantazie. Pokud chcete, naservírujte na ni nedělní svíčkovou omáčku. Dodá jí nádech exotiky.Oblíbená japonská keramika a proč se vyplatí ji mít domaJaponská keramika je celkem dost fascinující, protože její styly jsou ponořeny do kultury, tradice a dlouhosáhlé historie. Existuje tolik jedinečných stylů, které jsou inspirovány místními oblastmi. Keramika Made in Japan je toho nesporným důkazem.

Už tedy víte, co vám přinese japonská keramika, kterou i vy můžete mít doma? Za prvé opravdu kvalitní a zdravé nádobí, za druhé ukážete svým hostům, že máte vytříbený vkus. Za třetí – vaše jídlo si opravdu užijete. A kdo kvalitně jí, ten kvalitně žije. Japonsko je toho zářným příkladem.
Zdroj foto: Tozame.cz
« Zpět

reklama
reklama
Medical Esthet & Spa
reklama
NICE MAGAZINE
Medical Esthet & Spa