Nejnovější

Michal Drápela - Portrét

autor: mrs.lucy


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

15.03.2017

Nebankovní půjčky v novém zákoně

Autor: Jolana Holáňová

Nebankovní půjčky v novém zákoně

Od loňského léta začal platit nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který z desítek tisíc poskytovatelů nebankovních půjček zredukoval tento trh na několik stovek. Způsobené je to tím, že většina těchto původních poskytovatelů není schopná splnit přísné podmínky již platného zákona, aby získali nově zavedenou licenci od České národní banky.


Nový zákon musel přijít podle vydané směrnice Evropské unie a Česká republika musela její obsah implementovat do našeho zákona. Ten má dopady jak na banky, tak i na nebankovní poskytovatele půjček, zprostředkovatele i klienty. Nová pravidla se uplatnila jak na už dávno regulované spotřebitelské úvěry, tak i na neregulované úvěry na bydlení.

Zákon se vztahuje i na hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Překlenovací úvěry, kreditní karty, kontokorenty a leasingové úvěry jsou jím také dotčeny. Nejvíce se však dotkl nebankovních spotřebitelských úvěrů a malých půjček do 5 000 Kč. Právě tyto úvěry totiž v minulosti nadělaly lidem největší problémy a dostaly je do dluhových pastí. Provozovatelé nabízející půjčky bez registru musí být díky novému zákonu pečlivější v posuzování klientů, jejich bonity v možnostech splácení. To ovlivní půjčování velmi zásadním způsobem, jelikož spotřebitelé se právě díky těmto výhodám na ně obraceli.

Omezení sankcí při problémech se splácením

Spotřebitelská půjčka nově s omezením ve prospěch spotřebitele, zákon přesně určuje maximální výši sankcí za prodlení se splácením. Věřitel podle nového zákona může naúčtovat pouze poplatky ve výši skutečně vynaložených nákladů vzniklých na základě prodlení splátek. Pokud je v tomto případě poplatek vyšší, považuje se za smluvní pokutu.

Nově může být úrok z prodlení jen v rámci zákonné výše, smluvní pokuty do 0,1 % denně z částky po splatnosti. Navíc nesmí přesáhnout více než polovinu z celkové výše spotřebitelského úvěru a zároveň je zastropována částkou 200 000 Kč.

Dohled nad všemi úvěry v rukou ČNB

Dohled a regulace jsou plně v kompetenci České národní banky, která vede i registr všech subjektů. Registr je k dispozici veřejnosti a naleznete ho na internetu. Můžete v něm lehce dohledat informace o zprostředkovatelích a poskytovatelích služeb nebo o udělených pokutách. Centrální banka dohlíží pouze na licencované subjekty. Případná činnost subjektů bez licence je za hranou zákona a bude se řešit po trestněprávní rovině.

Nejlepší možné půjčky díky srovnávači

Ideální způsob, jak najít nejvýhodnější nebankovní půjčky, je spočítat si je pomocí srovnávače. Přesně takový je portál www.spocitat-pujcku.cz.

Kromě výhodných kalkulací zde naleznete i odkazy na poskytovatele půjček bez doložení příjmů, bez kontroly registrů dlužníků a další možné spotřebitelské úvěry. Díky službám srovnávače rozlišíte poctivé poskytovatele.

.

« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival