Nejnovější

Michal Drápela - Portrét

autor: mrs.lucy


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

05.07.2018

Na dermatologii v Praze se žhavých laserů nebojí

Autor: Jolana Holáňová

Na dermatologii v Praze se žhavých laserů nebojí

Laserová dermatologie v Praze řeší velké množství kožních nedostatků za pomocí energie, jež se schovává v laserovém paprsku. Laser je zkratkou anglického Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, jedná se o zesilovač elektromagnetického záření tedy světla. Kliniky využívají různých laserů, které se především liší energií paprsku a tím i principem účinku.


V dermatologii se jako první využíval a stále využívá CO2 laser

CO2 laser byl jedním z prvních plynových laserů, ale to nemění nic na tom, že se stále používá. Vlnová délka laseru je dobře absorbovatelná vodou a jelikož tkáně obsahují vysoké procento vody, dochází k jeho absorpci kůží a následné vaporizaci (odpaření) tkáně vysokou teplotou. Dostupné služby nabízí laserová dermatologie v Praze.

Princip fungování

Na klinikách je možné se setkat s různými typy laserů lišící se vlnovou délkou. Lasery s vaporizačními účinky díky vysoké teplotě tkáň doslova odpaří. Jedná se o CO2 lasery či erbiové lasery, jejichž paprsky jsou dobře vstřebávány tkáněmi bohatými na vodu. Lasery s určitými vlnovými délkami mohou být vstřebávány místy obsahující odpovídající barvivo. Alexandritové lasery patří mezi lasery depigmentační - paprsek je vstřebán pigmentem malaninem, dále se využívají k odstraňování tetování. Frakční lasery pronikají do hlubších vrstev pokožky, kde zahřívají pojivou tkáň a stimulují její novotvorbu.

Na co vše lze laser použít?


Díky své odlišné síle a účinku je vždy nutné absolvovat konzultaci s odborníky daných klinik, aby si byl pacient jistý, zda zákrokem může projít.

Kožní znaménka, pihy, bradavice

Pro odstranění kožních znamének a výrůstků, které se nacházejí na povrchu pokožky se najčastěji využívají lasery na principu vaporizace. Tkáň se díky obsahu vody zahřeje na vysokou teplotu a odpaří. Pacient může zákrok pociťovat jako jemné štípání až pálení, avšak nejedná se o bolestivý zákrok. Po laserové terapii se na místě objevuje strup, který časem odpadne.

Žilky


U žilek je využíváno jejich červené zbarvení způsobené červenými krvinkami, které obsahují barvivo hemoglobin. Používá se laser o určité vlnové délce, jež je barvivem absorbována. V místě absorbce se naakumuluje energie v podobě tepla, která způsobí smrštění a následné zatavení cévy. Tento cílený zásah nezpůsobuje poškození okolní tkáně. Pacient může zákrok pocítit jako štípnutí.

Tetování, permanentní make-up

Paprsky depigmentačních laserů jsou absorbovány zabarvenými plochami. Vysokou energií dochází k rozpadu barviva na menší části, se kterým si již zástupci imunitního systému v podobě bílých krvinek poradí. U některých laserů je možné měnit vlnovou délku a tím tak zasáhnout různě zabarvená místa. Nedochází k poškození okolní tkáně, avšak pacienti většinou musí na zákrok zajít opakovaně v případě velkých tetování.

Pigmentové skvrny

Využívá se depigmentačních laserů, kdy princip odpovídá odstraňování tetování.

Trvalá depilace


Pro trvalé odstranění chloupků se využívá principu selektivní fototermolýzy. Paprsek alexandritového laseru se díky tmavému pigmentu dostane až k folikulu, kde dojde k jeho spálení. Pro dokonalý výsledek je nutné absolvovat více sezeních, jelikož laser zasáhne pouze chloupky, které jsou ve fázi růstu. Chloupky ve fázi klidové zůstavají nedotčeny. Depilace může být provedena na jakékoliv části těla včetně intimních partií. Platí, že čím světlejší pleť a tmavší ochlupení, tím je výsledek lepší, proto není vhodné na zákrok chodit s opálenou pletí.

Omlazení pleti

K omlazení pleti mohou být použity soft lasery, které vyzařují světlo o vlnové délce absorbovatelné buňkami. Dochází k lepší výživě buněk a zlepšení struktury pleti. Frakční laser proniká hlouběji do pokožky, kde stimuluje novotvorbu pojivových tkání následující vyhlazením vrásek a zjemnění jizev.« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival