Nejnovější

elish02

autor: fartis.de


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

14.06.2017

Kvalitní černé uhlí je antracit

Autor: Jolana Holáňová

Kvalitní černé uhlí je antracit

Už několik desítek let používáme na topení a výhřev jeden druh sedimentární horniny, takzvané uhlí. Jeho vznik se datuje do prvohor a druhohor, kdy se postupem času organický materiál přeměnil v hořlavou surovinu, kterou v pozdější historii využívá lidstvo zejména jako palivo, ze kterého získáváme spalováním teplo a energii.


Uhlí se už v novodobé historii nepovažuje za ideální palivo, protože patří mezi neobnovitelné zdroje. Jeho výskyt je na celém povrchu naší země v nerovnoměrně rozložen. Jde o ložiska, která se nachází v nejsvrchnější zemské kůře v různých hloubkách. Od toho se pak odvíjí způsob a náročnost těžby. Místa pro těžbu se od sebe liší nejen co do velikosti ložiska, ale také kvality, která je dána různým stupněm přeměny organického materiálu i dobou prouhelnění.

Kvalitní černé uhlí se těžilo v České republice

V České republice bylo nejkvalitnější černé uhlí na Ostravsku, kde se těžba ukončila v devadesátých letech minulého století. Dnes v dané lokalitě můžete alespoň nahlédnout do všech tajů této výjimečné doby a podívat se na místa, kde se těžilo, a způsoby, jakými se těžilo.

Rozdělení uhlí

Základní rozdělení uhlí je hlavně podle fyzikálních vlastností a chemického složení. Obě kvality jsou odvislé od stáří uhlí a už zmiňované míry prouhelnění daného ložiska.

Od lignitu k antracitu

Nejmladší uhlí se označuje jako lignit. Je to nejméně prouhelněný materiál třetihorního původu. Obsahuje často různé úlomky dřev a zachovalé kousky kamenů. Má nízkou kvalitu i výhřevnost.

Dalším typem je hnědé uhlí. Je kvalitnější a starší, pochází z druhohorního období křídy a jury. Jeho povrch je černohnědý až hnědý a využívá se především v tepelných elektrárnách.

Vyšším stupněm prouhelnění se vyznačuje černé uhlí. Vznikalo v prvohorním období permu a karbonu. Je černé barvy a v jeho struktuře se odrážejí lesklé i matné vrstvy. Využití nachází zejména v průmyslu.

Velmi kvalitním uhlím je antracit. Geologický původ má v karbonu, má vyšší obsah uhlíku, což je dáno dobrým stupněm prouhelnění. Vyznačuje se vysokou výhřevností. Využití nachází v metalurgii, chemickém průmyslu a jako kovářské uhlí. Je tmavě černé barvy se značným leskem.

Kde seženete kvalitní antracit

Společnost OPTIMTOP nabízí prodej antracitu, který si pochvalují i kováři v České republice. Více informací naleznete na www.optimtop.cz.

.

« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
TisknuLevne.cz