Nejnovější

Y.A.R.O.

autor: dischmen


Nejlépe hodnocená

...

autor: tristis009

hodnocení: 1,9 / 12x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

27.03.2018

Jaké potraviny by měla jíst těhotná a kojící žena?

Autor: Jolana Holáňová

Jaké potraviny by měla jíst těhotná a kojící žena?

V průběhu těhotenství a kojení je nutností dbát na správný jídelníček. Plod rostoucí v matce si vezme vše, co potřebuje. Miminko pak přijímá vitamíny, minerály a další cenné složky z mateřského mléka.


Říká se, že má jíst žena za dva, ale to není pravda. Obecně lze říci, že by si měla dopřát tři hlavní chody a alespoň dvě svačinky. Prioritou je především pitný režim. Doporučují se minimálně dva litry vody. Některé dámy dávají přednost doplňkům stravy. A to v případě, kdy mají pocit, že nějakou důležitou surovinu zanedbávají.

Dobrá rada nad zlato

Klíčem k úspěchu je dostatečný příjem kyseliny listové, která je ochráncem plodu před vývojovými vadami. Proto si dopřejte brokolici, špenát, chřest, ovesné vločky a salát už od 1. trimestru. Železo obsahují játra a hovězí maso. Pokud tyto dvě složky nemáte v lásce, předepíše vám železo i lékař. Za zmínku stojí také zvýšená dávka zinku, který je v dýňových semnínkách i mořských plodech. Nezanedbatelnou složkou jsou esenciální mastné kyseliny řady omega 3 a vitamíny D3, B a C. Mastné kyseliny omega 3 a vitamín D se ukrývají v mořských plodech a ve slunečních paprscích. "Béčko" je ve žloutcích, ořechách. Vitamín C zase v ovoci a zelenině. V těhotenství jsou oblíbené i doplňky stravy jako MamaDHA. Obsahuje 5 složek s blahodárným účinkem pro matku a dítě.

Výživa při kojení

V období kojení je důležité dbát na vhodné stravování. To, co matka sní a vypije, vniká do mateřského mléka, které pije novorozenec. Samozřejmostí je dostatek tekutin. Nejlepší je voda bez příchutě a bublinek, bylinné čaje. Pozor na nadýmavé potraviny. Tímto efektem nepotěší luštěniny, kedluben, brokolice, květák, cibule, česnek, kynuté pokrmy. Alergie mohou vyvolat citrusové plody, jahody, koření, pálivá jídla. Během kojení je vyloučen alkohol, káva. Rovněž se doporučuje sladit medem a ovocem, protože bílý cukr je nevhodný.


« Zpět

reklama
reklama
Prosecco and Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Prosecco and Food Festival