Nejnovější

V přírodě

autor: matrix1982


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 17x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

08.05.2019

Jak se neztratit v záplavě cizích slov

Autor: Jolana Holáňová

Jak se neztratit v záplavě cizích slov

Cizí slovíčka se vám nemusí nutně hodit jen na vysoké škole nebo při sledování populárně naučných pořadů. Pravděpodobně na vás totiž budou útočit z internetu, médií i při obyčejném posezení v hospodě. Jenže co dělat, když nemáte opravdu ani ponětí, o čem je vlastně řeč? Uznale kývat hlavou a tvářit se jakoby nic? Možná byste se divili, co všechno jste za ta léta odkývali. Samozřejmě nemusíte ležet v hromadách slovníků a pátrat po významu každého slova, kterému jste nerozuměli, a pečlivě si dělat poznámky. Občas se ale hodí znát význam, alespoň budete vědět, o čem právě vedete diskuzi.


Online slovník cizích slov

Internet, média a už i vaši kamarádi se rozhodli, že do svého projevu zařadí kvanta neznámých cizích slovíček a vám nezbývá, než se tvářit světaznale a se vším souhlasit. Nebo ne? Docela užitečné je v tomto případě užití výkladového slovníku cizích slov. Pokud jste se doposud s nějakým slovíčkem nesetkali, určitě najdete odpověď právě v takovém slovníku. Jestli použijete slovník tištěný, nebo online, je irelevantní, ale online je to rozhodně dostupnější. A také tištěný se vám stejně do žádné kapsy nevejde, a navíc byste při listování asi působili docela komicky. Řešení je prosté. Slovník cizích slov si pohodlně najdete i na internetu a při intelektuální diskuzi v něm můžete hledat slovíčka ad hoc třeba i na mobilu. 

Neznalost neomlouvá

Nikdo se s nadšením nechce ptát, co znamená to či ono. Taková situace totiž člověka dostává do nepříjemné pozice, kdy se oproti ostatním cítí jako nějaký barbar. Jenže v záplavě slovíček nově vzniklých či přejatých z cizích jazyků už se pomalu topí nejeden lingvista. Určitě se nemusíte stydět zabrousit občas pro radu právě do slovníku. Obohatíte si slovní zásobu a třeba i zjistíte, o čem jste se vlastně celou tu dobu s kamarády bavili. Ušetřit vám může i nepříjemná faux pas. Ani při hospodské debatě se totiž často neznalost neomlouvá. 

Nemusí vás trápit, že jste v nějakém článku zase narazili na slovíčko, o kterém jste ani netušili, že existuje. Už vůbec se po vás nechce, abyste každému z nich rozuměli. Stačí jen vědět, kde hledat.

« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival