Nejnovější

Marek

autor: mikysuto


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 18x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

09.04.2020

Jak poslat balík na dobírku? Kromě pošty se dnes nabízí i jiná řešení

Autor: Jolana Holáňová

Jak poslat balík na dobírku? Kromě pošty se dnes nabízí i jiná řešení

Pokud dnes uvažujete o tom, jak poslat balík na dobírku, jsou vaše možnosti výrazně pestřejší, než tomu bylo kdysi, kdy byla Česká pošta jediným poskytovatelem takovýchto služeb. Zjistěte více o posílání balíku na dobírku na následujících řádcích!


Jak poslat balík na dobírku poštou?

Jak poslat balík na dobírku: Celý proces průběhu zásilky je u České pošty poněkud komplikovanější. Váš balík, popřípadě obálku, si musíte vybavit dobře čitelným štítkem, obsahujícím jak vaši adresu, tak také adresu toho, pro koho je balík určen. Pod údaji vaší adresy by měla být správně uveden také cena dobírky.

Vaše jméno, adresa a cena zásilky se umisťuje do levého horního rohu svrchní strany balíku, cílová adresa pak do jejího pravého spodního rohu.

Ještě jednou pro zopakování:

  • Jméno odesílatele
  • Ulice + Číslo popisné
  • PSČ + Město
  • Cena: () Kč

Tyto údaje přijdou do levého horního rohu.

  • Jméno adresáta
  • Ulice + Číslo popisné
  • PSČ + Město

Tyto údaje pak přijdou do pravého dolního rohu.

Zároveň nezapomeňte dbát na čitelnost všech těchto údajů – jestliže nemáte důvěru ve svůj rukopis, vytiskněte si vše raději na počítači. Microsoft Word má dokonce funkci Korespondence, kterou najdete jako jednu ze záložek na horní liště. Podrobnější vysvětlení této funkce můžete nalézt v tomto manuálu v sekci Korespondence. Adresní štítky si tak můžete natisknout tímto způsobem.

Bez podacího lístku a dobírkové poukázky to na poště ale nepůjde

Vaše cesta za odesláním balíku prostřednictvím pošty ale ještě není u konce. Chybí ještě podací lístek, kam vyplníte v podstatě stejné údaje a bude vám sloužit pro případ eventuální reklamace.

A posledním potřebným dokumentem bude dobírková poukázka, kterou budete potřebovat k tomu, aby vám přišly peníze za zaplacený balík. Můžete volit poukázku A (peníze vám přijdou na bankovní účet), nebo poukázku C (peníze v hotovosti vám přinese doručovatel). Lístek i poukázku vám na poště dají. Jak balík, tak podací lístek s poukázkou pak předáte na poštovní přepážce, zaplatíte poplatek za přepravu, a pak již jen čekáte, až vám přijdou peníze.

Jsou ale i jiné možnosti, nežli pošta – soukromé zásilkové společnosti

A zároveň může jít o mnohem snadnější proces, který lze z velké části vyřídit online – bez nutnosti dávat podací lístek. Vyberete si svého přepravce (pozor, ne každá firma nabízí možnost dobírky), vyhodnotíte pro vás nejvýhodnější nabídku a objednáte prostřednictvím online formuláře. Tam vyplníte podobná data, jako v případě poštovního balíku, tedy vaše jméno a adresu, dále jméno a adresu příjemce a samozřejmě konkrétní dobírkovou částku.

Některé společnosti nabízejí také možnost připojištění, pravidlem u všech to nicméně není. Dejte si ale pozor, aby nebyla možnost připojištění zaškrtnuta automaticky – tato "šedá" praktika se v online objednávkách může vyskytnout.

Budete muset také udat rozměry a váhu balíku. Dobrou zprávou zato je, že vám takto odpadá nutnost popisovat štítky a poukázky – vše již zařídí samotný dopravce.

A to vše bez nutnosti někam chodit…

Výhodou v takovýchto případech je, že přepravce si pro zásilku zpravidla přijede až k vám domů – odpadá vám tedy nutnost cesty na poštu. (Pozor, zde došlo ke změně - i pošta již nyní nabízí vyzvednutí balíku u vás doma, jedná se ale o expresní a dražší službu.) Řada společností vám dá i možnost online sledování zásilky – můžete tedy pozorovat váš balíček razící si cestu k příjemci. Jakmile adresát zaplatí, převede společnost danou částku na váš účet. Tak snadné to může být!

Posílali jste někdy balík na dobírku? Volili jste pro tento účel poštu, nebo soukromou společnost? V čem spatřujete silné a slabé stránky obou řešení?


« Zpět

reklama
reklama
ADK
reklama
NICE MAGAZINE
Czech Hotel Awards