Nejnovější

Michal Drápela - Portrét

autor: mrs.lucy


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

22.01.2017

Bylinky a jejich využití

Autor: Jolana Holáňová

Bylinky a jejich využití

Bylinky jsou už několik století součástí našich životů. Mají spousty využití, od kuchyně až po lékařství. Tím, že jsou všude kolem nás, jsou dobře dostupné a nejsou ani moc drahé. Dokonce si některé sami můžeme pěstovat doma nebo na zahrádce.


K sehnání jsou už běžně v marketech nebo speciálních internetových obchodech.

Bylinky a historie

Léčivé rostliny, takzvané bylinky, mají opravdu bohatou historii. Už v Bibli se o některých psalo. Odjakživa byly zásadním zdrojem přírodních léčiv. Před několika tisíci lety byly bylinky pěstovány jako léčivé rostliny i jako koření. Rozšiřovaly se k nám do Evropy zejména ze zemí Orientu (Indie, Egypt a Čína). Hojně byly používány pro lidové léčitelství ve starověkém Římě a Řecku.

O pár let později přišly takzvané „babky kořenářky“, které znaly nejpříhodnější dobu pro sběr jednotlivých rostlin a bylinek. Věděly, jak je používat, kombinovat a konzervovat. Uměly namíchat koření na bolesti břicha, hlavy a srdce. Znaly přesné poměry mastí na bolavá kolena, záda, kuří oka, spáleniny, omrzliny a bolavé zuby. Připravit zábaly na čištění pleti, ozdravné kúry na vlasy a spousty další věcí. Potom nastala změna a bylinky nahradily ve větší míře uměle vyráběné léky, barviva a kosmetické přípravky se tak staly cenově velmi dostupnými.

Bylinky a jejich účinky

V současnosti zažíváme opět návrat k přírodě, léčitelství a používání bylinek ve všech možných formách. Dnes je priorita používání přírodních velmi cenných látek z rostlin (vitamíny, minerální látky, vláknina). Každá bylinka má svůj léčebný význam a existuje jich tolik, že by to vydalo na seriál o bylinkách. Tady je výčet pár bylinek na ukázku.

ANÝZ VONNÝ

Pomáhá při bolestech v krku, zánětu hrtanu a léčí ztrátu hlasu.

BŘÍZA BĚLOKORÁ

Ideální močopudný prostředek při zánětech močových cest, prospěšná rovněž při zánětech kloubů, revmatismu a padání vlasů.

BORŮVKA ČERNÁ

Listy se používají jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru při cukrovce, plody borůvky proti průjmu a také na zlepšení ostrosti vidění.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ (tymián)

Pozitivně působí na onemocnění horních cest dýchacích, při nachlazení, dále na kašel a bolest v krku.

Bylinky jako zdravý životní styl se vracejí a získávají svůj původní význam.

Bylinky v kuchyni

Další využití bylinek je v gastronomii. Dnes jsou hojně využívány jak sušené, tak i čerstvé. Neexistuje kuchař, který by bylinky v kuchyni nepoužíval.

Na závěr článku bychom rádi doporučili zajímavý portál o bylinkách s názvem Bylinkovo.cz, kde naleznete spousty inspirací nejen do kuchyně.

.

« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival