Nejnovější

Michal Drápela - Portrét

autor: mrs.lucy


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

19.12.2016

Autorádia dnes využívá každý. Proč?

Autor: Jolana Holáňová

Autorádia dnes využívá každý. Proč?

Máte automobil? Je jedno, jestli služební nebo osobní. Dá se téměř s velkou jistotou říci, že ve vašem automobilu rozhodně nechybí jeho jedna důležitá součást. To jsou autorádia, bez kterých si dnes mnoho lidí nedokáže cestu kamkoliv ani představit. Pokud jste na tom stejně, pojďme si společně zmapovat to, co autorádio v dnešní době umí.


Nejprve se však podíváme do minulosti, protože o té musíme říci, že byla více než zajímavá. Velký zlom v tomto segmentu nastal v roce 1932. Právě v tento rok se konala výstava rozhlasové techniky, na které doslova zazářila společnost Blaupunkt. Ano, právě ta, která je známá i nyní. V tuto dobu zde však představila první lampový přijímač, o kterém můžeme říci, že byl prvním krokem ve vývoji tohoto sortimentu. Samozřejmě zapomínat bychom neměli na to, že byl ještě poměrně nepraktickým a také drahým produktem

Doba však šla neustále kupředu a tak se objevovala celá řada různých inovací od řady firem. V rámci autorádia je určitě třeba zmínit i druhý velmi zajímavý milník, se kterým je spojena další ze dnes známých společností. Je to firma Philips. Ta v roce 1957 uvedla na trh první tranzistorové autorádio. A právě v tuto chvíli bylo poměrně jasné, kudy bude směřovat samotný vývoj, stejně jako bylo jasné i to, že neustálé inovace budou doslova na denním pořádku. A to můžeme potvrdit třeba nyní, pokud se podíváme na současný trh.

Autorádio nabídne mnoho moderních vlastností

S vývojem tohoto sortimentu šly samozřejmě ruku v ruce i četné další technologické inovace. Klasický poslech hudby v rámci rozhlasových stanic byl jenom začátek. Postupně se začala objevovat hudba na kazetách, později na CD disku. Nyní není problémem přehrát celou řadu různých hudebních formátů, stejně jako není problémem využít i moderní vstupy na paměťové karty, nebo USB disky. Pokročilé technologie ale ovládly také oblast bezpečnosti. Nejprve to byl třeba odnímatelný kabel, nebo čipové karty, bez kterých autorádio nefungovalo. Nyní nechybí ani klasické kódování, kdy je třeba uvést konkrétní kód k tomu, aby autorádio hrálo tak, jak potřebujeme.

Pokud se podíváme na konstrukci, tak i u ní musíme říci, že doznala poměrně velkých změn. Základem bylo malé obdélníkové provedení. Nyní už jsou autorádia i více než dvojnásobná. Z malého displeje, který uměl jenom několik řádků textů, jsou dnes několikapalcové displeje s dotykovým ovládáním. Vše dospělo až do bodu, kdy není problémem ani plnohodnotné propojení s konkrétním vozem, díky čemuž se možnosti opět posouvají o celkem pořádný kus kupředu.

Dělení podle vlastností

Historii i vývoj již máme za sebou. Proto se zaměřme na současný trh, jelikož ten vám poměrně dobře ukáže to, co můžete získat a co pro vás bude to pravé. Pokud začneme s hlavním dělením, je třeba říci, že na trhu jasně dominuje univerzální autorádio. Jedná se o model, který můžeme vybírat s ohledem na jeho samotné vlastnosti. A to proto, že univerzální autorádia jsou bez jakýchkoliv problémů plně kompatibilní s jakýmkoliv vozem na trhu. Nabídnou nejenom jeho samotnou funkčnost, ale v mnoha případech i jednodušší propojení s canbus jednotkou, díky čemuž je zajištěna zajímavá kompatibilita s vozem.

Právě ono propojení je klíčem k tomuto rozdělení a důvodem proto, že zmíníme i druhý, na trhu celkem oblíbený typ. Jedná se o OEM autorádio. Zde už vybíráme daný model nejenom podle jeho vlastností. Je třeba zohlednit i automobil, do kterého bude toto řešení určeno. Zde hraje roli jak značka i konkrétní model vozu, stejně jako jeho generace, ale i rok nebo měsíc výroby. To proto, aby mohla být OEM autorádia dokonale propojena s konkrétním vozem. Taková řešení se poté mohou stát plnohodnotnou náhradou originálních, tedy továrních řešení.

Jaký typ do vašeho vozu?

Dané řešení, které jsme zmínili výše, je třeba zohlednit hlavně v souvislosti s tím, jak velkou chcete kompatibilitu právě s vaším automobilem. Dále nezapomínejme také na to, že existuje i další variace na dělení. První možností je 1din autorádio. To poznáte podle menší, obdélníkové velikosti. Jeho charakteristikou je spíše jednodušší provedení. To ale neznamená, že nemohou existovat ani 1din autorádia, která mají dotykový displej – ten je vysouvací.

Druhým typem v daném porovnání jsou takzvaná 2din autorádia. Ta jsou charakteristická výrazně větší velikostí a jsou tedy pochopitelně určena do vozů, které tento prostor pro montáž také nabízí. Pokud je 2din autorádio něčím charakteristické, tak i tím, že velkou plochu z jeho čelní části zcela přirozeně zabírá obvykle dotykový displej. Dnes je tento typ často nejvyhledávanějším řešením. A to jak v univerzálním, tak i v OEM provedení.

Autorádia jsou dnes velmi propracovaná. Co nabídnou?

Podívejme se na konkrétní modely konkrétně a bude nám společně jasné, že současná autorádia rozhodně nezklamou ani náročného zákazníka. S čím začít? Rozhodně s možností přehrávání hudby, jelikož zde dávno nejsou klasikou jenom naladěné FM stanice. Dnes už umí autorádio přehrát i řadu jiných hudebních formátů. A nejenom jich, jelikož díky displeji není problém přehrávat také video, nebo zobrazovat obrázky. Zapomínat bychom neměli ani na možnosti vstupů. Zapomeňte na kazety a u některých modelů i na CD a DVD. Hitem jsou sloty na karty, USB vstupy, nebo možnost bezdrátových propojení s mobilním telefonem, stejně jako možnost propojení s jiným zařízením.

Bohaté možnosti využití jsou samozřejmostí

A co dále může propracovaný a kvalitní model nabídnou? Z hlediska funkcí, které využijete ve vašem voze, je třeba hitem autorádio s GPS. To díky svému integrovanému modulu a aktuálním mapám najde vaši polohu, stejně jako naplánuje cestu a navede vás do cíle. Dále nezapomínejte ale ani na možnost handsfree modulu, díky kterému je bezpečné telefonování hračkou. Připojit lze ale i zadní parkovací kameru, která bude na displej přenášet obraz, stejně jako není problém ani propojení s canbus jednotkou automobilu. Díky tomu se displej rádia stane dalším informačním prostorem.

Opomíjet by se neměla ani existence operačních systému. Dnes dominuje jak Android autorádio, tak i Windows autorádio. Obě verze nabídnou dobrý výkon, stejně jako stabilitu, i dobrou využitelnost jednotlivých aplikací. Díky tomu můžete být na internetu, vyřizovat emaily, stejně jako lze v době čekání třeba hrát hry, nebo si různé aplikace také doinstalovat. To vše je dnes celkem hravě umožněno.

2DIN.cz nabídne nejenom online prodej

Jak je patrné, možností, ze kterých můžete vybírat, je dnes na trhu více než dost. Proto je dobré vědět, kde je správné nakoupit. My doporučujeme profesionála 2DIN.cz. Jedná se nejenom o eshop, jelikož k dispozici je také rozsáhlý showroom, který přijde vhod každému, kdo má zájem si zboží nejprve prohlédnout, stejně jako i vyzkoušet. Na co nesmíme zapomínat, to je také informace o dobrých skladových zásobách, nebo o příznivých cenách. I proto se 2DIN.cz řadí mezi špičku na našem trhu.

Oblíbenost je dána také nabídkou doprovodných služeb. Mezi ty může patřit nejenom profesionální poradenství, nebo rozšiřování sortimentu s ohledem na další zboží. Zaujme také vlastní montážní středisko. To se zcela pochopitelně bude hodit všem zákazníkům, kteří mají zájem nejenom o koupi, ale i okamžité zapojení svého autorádia. Pokud vše půjde hladce, není problémem to, aby byl konkrétní model instalován do konkrétního vašeho vozu nainstalován na počkání.


.

« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival