Nejnovější

Markéta

autor: @sm_michal


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,8 / 19x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

12.11.2021

Plzeň a prodej bytů – 1 m2 v průměru za více než 57 000 Kč?

Autor: Jolana Holáňová

Plzeň a prodej bytů – 1 m2 v průměru za více než 57 000 Kč?

Za enormním zdražováním rezidenčních nemovitostí stojí celá řada faktorů.Plzeň a prodej bytů – poněkud palčivé téma, kterému se dnes hodláme věnovat. Podíváme se na věc především s ohledem na to, jaké faktory přispívají k nebývalému zdražování nemovitostí v západočeské metropoli (a nejen v ní) nejvíce. Že je bydlení v České republice rok od roku méně dostupné, toho si už jistě všiml téměř každý. Že jsou ceny nejvyšší právě ve velkých městech typu Plzně, s tím se rovněž počítá. Zprávy o tom, do jakých výšin už tyto ceny vystoupaly, nebo předpovědi týkající se dalšího zdražování či očekávaného růstu nájmů jsou takřka na denním pořádku. A dál? Co hlavní faktory, které za neutěšenou situací na tuzemském realitním trhu stojí? Které z nich mají na cenovou hladinu rezidenčních nemovitostí největší vliv? A lze očekávat změnu dlouholetého trendu nebo je neustálé zdražování bydlení něčím, co nás bude provázet už „na věky“?


Chcete v Plzni prodat byt, nebo zde bydlení naopak hledáte?


Pokud se snad právě chystáte k prodeji svého bytu v Plzni, pak jste si zřejmě nemohli vybrat vhodnější dobu. Nikdy v moderní historii totiž ceny nebyly tak vysoko. Jen těžko uvěřitelných 57 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy, to je průměrná suma, kterou si zde zájemce o koupi bytu musí aktuálně připravit. A tím se dostáváme na „druhou stranu barikády“, tedy k těm, kteří potřebují bydlet a z neustálého zdražování nemovitostí už jim jde hlava kolem. Z pohledu těchto lidí jsou částky, které prodávající požadují, často až astronomické a obvykle jsou zcela mimo jejich reálné možnosti. Místa, kde seženete i vcelku prostorný byt do milionu, u nás sice ještě existují, ale není jich už mnoho. A Plzeň, ta k nim rozhodně nepatří! Menší výběr z nabídky jednoho realitního portálu můžete ostatně vidět v tabulce. Posuďte sami, zda byste byli schopni, případně ochotni, do některého z těchto bytů investovat.

Výběr z nabídky bytů v Plzni (10/2021)


Dispozice

Výměra (m2)

Popis

Ulice

Cena (Kč)

1+kk

31

9. podlaží - panel

Hodonínská

2 350 000

2+kk

43

5. podlaží - cihla

Úslavská

3 090 000

2+1

55

6. podlaží - cihla

Koperníkova

3 680 000

3+kk

67

3. podlaží - cihla

Živnostenská

4 690 000

3+1

75

2. podlaží - panel

Krašovská

4 590 000

4+kk

91

2. podlaží - panel

Manětínská

4 750 000


5 hlavních faktorů cenového růstu


Otázka týkající se hlavní příčiny neustálého zdražování tuzemských nemovitostí nemá jednoduchou odpověď. Jde totiž o celý soubor vlivů, které lze za vysokými cenami domů a bytů najít. Jasná identifikace těchto faktorů a pochopitelně i snaha o nalezení východiska z komplikované situace, to jsou věci nesmírně důležité. Bydlení u nás totiž zdražuje natolik, že by to mohlo dle názoru některých odborníků dokonce ohrozit finanční stabilitu ČR. Faktem je, že každý ekonom, developer či analytik vidí hlavní příčiny a také možnosti jejich řešení někde jinde. Těchto 5 faktorů je však v souvislosti se stále rostoucími cenami nemovitostí v posledních letech zmiňováno nejčastěji:


  1. Nedostatečná výstavba (nefunkční stavební zákon)

  2. Investiční poptávka

  3. Levné hypoteční úvěry

  4. „Inflační“ panika

  5. Rostoucí náklady developerů (vyšší mzdy, dražší materiály atd.)


Nedostatečná výstavba a nový zákon


O tom, že v České republice vzniká nedostatečné množství rezidenčních projektů, toho už bylo napsáno hodně. Podobně rozsáhlá byla rovněž polemika nad nevyhovujícím stavebním zákonem a s ním související nadměrnou byrokracií. Jde totiž o věci, které budování bytů velmi komplikují. Nedostatek nemovitostí určených k bydlení pak logicky tlačí jejich cenu vzhůru. Snaha jednotlivých obcí o rozšíření vlastního bytového fondu, která je dobře patrná například právě v Plzni, přispívá k řešení situace pouze okrajově. Rozhodující jsou aktivity soukromých osob a zejména pak velkých developerů. Nedávno přijatá novela stavebního zákona, která by měla budování urychlit, vstoupí v platnost 1. července 2023. Do té doby se citelnějších změn k lepšímu zřejmě nedočkáme.


Investice, hypotéky a inflační panika


Další tři věci, které stojí za stále dražším bydlením, spolu do značné míry souvisí. V prvé řadě jde o to, že velká část (v některých lokalitách i více než třetina) nově postavených bytů není zakoupena primárně pro účely vlastního bydlení, ale na investici. Řada movitějších lidí si takto pořizuje nemovitostí hned několik. V turbulentních časech, k nimž ty „covidové“ bezesporu patří, se na tento druh investic vrhli i méně majetní spoluobčané, a to v celkem pochopitelné snaze ochránit své úspory. Mnohdy i za přispění velmi levných hypoték. Vlastní byt či dům je zkrátka stále považován za sázku na jistotu. S rozbíhající se inflací, která se v ČR aktuálně pohybuje už nad hranicí 5 %, takových investorů ještě přibylo. Podíl takto zakoupených bytů by díky panice z postupného znehodnocování peněz zřejmě i nadále rostl. Zasáhla však ČNB, a to zvýšením úrokových sazeb. V důsledku toho začínají hypoteční úvěry zdražovat a poptávku to alespoň částečně oslabí.


Dražší materiály a růst platů


Až donedávna si developeři stěžovali zejména na přebujelou byrokracii a z jejich pohledu zastaralé územní plány. Uváděli je také jako hlavní příčiny rostoucích cen nemovitostí. Pandemie nemoci COVID-19 jim však situaci zkomplikovala ještě víc. Nedostatek stavebních materiálů, jejichž ceny vystřelily v některých případech i o stovky procent, a k tomu nucený odliv zahraničních pracovníků, bez nichž si lze fungování tuzemského stavebnictví jen stěží představit. Důvodů pro to, aby bylo bydlení v České republice extrémně drahé, bylo tedy v souhrnu více než dost. Naštěstí se však alespoň některé věci pozvolna mění k lepšímu a mohly by raketový růst cen nemovitostí prozatím alespoň přibrzdit a časem snad dokonce zvrátit. Dělníci z východu jsou více méně zpět, úročení hypoték stoupá a až se k tomu přidá efekt nového stavebního zákona, mohlo by být pořízení vlastního bytu zase o něco jednodušší. Doufejme!


Hodláte v Plzni byt koupit, nebo prodat? A kolik nemovitostí vám „říká pane?“Zdroj foto: Realitymix.cz


« Zpět

reklama
reklama
Klan GUCCI
reklama
NICE MAGAZINE
Medical Esthet & Spa