Nejnovější

Michal Drápela - Portrét

autor: mrs.lucy


Nejlépe hodnocená

Kráska

autor: naia

hodnocení: 1,9 / 16x


Kalendář akcí

[ všechny akce šipka ]

04.07.2018

Pronájem bytů v Praze představuje stále velmi lukrativní investici. Jak vybrat dobrý byt?

Autor: Jolana Holáňová

Pronájem bytů v Praze představuje stále velmi lukrativní investici. Jak vybrat dobrý byt?

Nejde o žádný nový objev, že pronájem bytů v Praze je výbornou investicí s velmi dobrými vyhlídkami do budoucna. Má to však i své háčky. Aby všechno dobře vyšlo, musíte si dobře poradit s výběrem vhodného bytu. V článku najdete několik rad, které se vám mohou hodit.


Pronájem bytů je sázkou téměř na jistotu

Investice do nemovitostí patří mezi konzervativní jistoty, jak uložit část svého majetku mimo peníze, které mohou ztrácet hodnotu. V případě bytů k pronájmu jde navíc o příležitost, jak za čas získat svou investici zpátky a začít vydělávat. Je to lákavé, ale na druhou stranu je potřeba říct, že jde také o složitý proces, který si žádá zvládnutí všech dílčích kroků od vlastního nákupu nemovitosti až po sehnání spolehlivých a platících nájemníků, po kterých nezůstane být zničený. Pokud všechno zvládnete, jde o investici, na kterou si jistě nebudete stěžovat. Pronájem bytů v Praze je sázkou téměř na jistotu.

Žádané a drahé lokality

Mezi oblíbené a žádané lokality patří Vinohrady, Žižkov, Smíchov. Do popředí se díky úpravám dostávají také Holešovice. O nájemníky z řad studentů zase nebývá nouze v okolí Dejvic na Praze 6. Ceny za pronájem stoupají také v blízkém okolí Prahy, odkud jsou lidé ochotni dojíždět. V rámci investice si však musíte spočítat, že vyšší pronájem v dané lokalitě logicky znamená také vyšší pořizovací cenu za byt. Výjimkou mohou být šťastné koupě v dražbách či pořízení objektů ve špatném stavu, u kterých se provede rekonstrukce. Jak se můžete dočíst ve více zdrojích, nemovitosti zdražují, protože se nestaví a poptávka je stále velmi veliká.

Raději starý nebo nový byt?

Jedním z dilemat, která budete muset vyřešit, je výběr mezi pořízením nového bytu a rekonstrukcí starého. Oboje může mít své výhody. U nového bytu přesně víte, jaká je jeho konečná cena a pouze si nastavíte cenu za pronájem, z čehož vám výjde doba návratnosti investice. U pořízování starého bytu určeného k rekonstrukci existuje totiž reálné riziko, že se vám nepodaří rekonstruovat levně a ve výsledku bude mnohem dražší, čímž se výrazně prodlouží i návratnost investice. Pokud tedy máte investiční plány, které vyžadují rekonstrukce, jde spíše o práci pro zkušené investory, kteří se v dané oblasti již více pohybují a dokážou dobře odhadnout výdaje.

Propočítejte si svou investici

Koupě bytu, rekonstrukce, časové výdaje spojené s hledáním nájemníků a řešením problémů. Tohle všechno je potřeba zahrnout do propočtů, ze kterých zjistíte, jestli se vám investice vyplatí. Důkladný propočet založený pokud možno na co nejvíce realných číslech je předpokladem úspěchu. Vhodné je sestavit si také pesimistickou variantu, která počítá s nejnižšími možnými příjmy a zohledňuje případná rizika a problémy. Díky tomu si uděláte reálnou představu o tom, co vlastně získáváte. Pronajímání bytu se totiž vyplatí až po nějakém čase a zpočátku rozhodně nejde o slepici, která by jen tak snášela zlatá vejce. Otázka, zda má smysl ještě investovat do nemovitosti je komplikovaná a je potřeba zvážit i další aspekty konkrétního investičního portfolia.

Je lepší krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem?

Velmi důležitá otázka také spočívá v rozhodnutí, jestli budete nově koupený byt pronajímat dlouhodobě nebo si zvolíte cestu krátkodobého pronájmu. U dlouhodobé varianty je nižší zisk, ale zase máte méně starostí se sháněním nových lidí a běžnou údržbou. Nevýhodou krátkodobého pronájmu je hlavně nutnost častého uklízení a péče o byt. Na druhou stranu jde často o cenově výhodnější variantu s rychlejším navrácením investice a většímy výnosy v budoucnu. Hlavně u turisticky populárních lokalit tak jde o velmi zajímavou šanci na pěkné zhodnocení.


« Zpět

reklama
reklama
Garden Food Festival
reklama
NICE MAGAZINE
Garden Food Festival